Archwium > Numer 520 (12/2016) > Felietony > JESTEM SFRUSTROWANYM TEOLOGIEM

JESTEM SFRUSTROWANYM TEOLOGIEM

Nie jestem szczególnie aktywnym uczestnikiem mediów społecznościowych, ale od czasu do czasu obserwuję toczące się tam dyskusje dotyczące Kościoła czy teologii. Algorytmy filtrujące treści, które śledzą moje klikanie z wytrwałością, na jaką stać tylko maszyny, oddają tu zresztą całkiem niezłe usługi. Na razie nie są jednak w stanie ocenić teologicznej jakości wypowiedzi, więc podrzucają wszystko, co się wiąże z „Bogiem”, „Kościołem”, „religią” czy „chrześcijaństwem”. Chwilami mam wrażenie, że uczestniczę w eksperymencie Stańczyka, który miał podobno wypytywać mieszkańców królewskiego grodu o sposoby na wszelkie schorzenia i w ten sposób doszedł do wniosku, że najwięcej jest w mieście medyków. Tylko materia inna i skala większa. Głównie dlatego, że recepty nie są wystawiane dyskretnie, na Stańczykowe ucho, ale na platformach, przez które dostęp do nich mają tysiące ludzi.

„Każdy jest teologiem” – nie tak dawno ukazała się nawet książka pod tym tytułem. Jestem się w stanie zgodzić z tym zdaniem pod warunkiem, że obwarujemy je licznymi ograniczeniami. Nie będę wszystkich wymieniał. Idźmy do sedna: to prawda, że każdy może jakoś Boga doświadczać i o tym opowiadać. I to można nazwać teologią. Ale opowiadając, musi pamiętać, że mówi o jednostkowym, indywidualnym doświadczeniu, z którego nie należy wyciągać uogólnionych wniosków. To, że jakoś doświadczam i jest mi z tym dobrze, nie świadczy ani o autentyczności doświadczenia, ani – tym bardziej – o jego normatywnym dla innych chara (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

FELIETON BEZ ŚLĄSKICH WYRAZÓW. ZA TO O CELIBACIE

DANE

MANIFESTOWAĆ CZY GŁOSIĆ?

GRATIA SUPPONIT GRAJFKA

MICKIEWICZ VERSUS ORZESZKOWA


komentarzeFacebook