Archwium > Numer 521 (01/2017) > Felietony > WSZYSTKO, CZEGO SOBIE ŻYCZYSZ

WSZYSTKO, CZEGO SOBIE ŻYCZYSZ

Stół zastawiłam pasztetami, śledziami i ciastem. Ułożyłam serwetki w trójkąty, wychuchałam kieliszki, nasadziłam pomarańczom goździkowe uśmiechy i zawiesiłam ostatnią bombkę na jedynej już samotnej gałązce świerkowej choinki. A potem, mieszając w garnku, zadumałam się nad przedświątecznym barszczem.

Za chwilę do domu wpadną skłębieni i objuczeni przyjaciele, ich przyjaciele i bliscy, dzieci i psy. Na łóżku wyrośnie sterta płaszczy i toreb, będziemy gadać jeden przez drugiego, pokrzykiwać przyklejeni do kanap i ścian. Największy ścisk zrobi się – oczywiście – w kuchni, a najgorętsze dyskusje wybuchną – to jasne – w korytarzu, wśród ramion opartych o futryny i kieliszków wina wirujących w powietrzu tym szybciej, im gorętsze argumenty. Zabraknie widelców, nigdy noży. Jajka znikną z półmiska jako pierwsze, sery – jako ostatnie. Ciasto z bezą zbierze najwięcej komplementów.

Pośmiejemy się, zagłuszając amerykańskie piosenki świąteczne. Nadrobimy zaległości, odkurzymy więzi trzymające nas jako tako razem w świecie, który stara się odebrać trwałości prawie całą wartość. Zakołyszemy się przez chwilę jak zbiorowisko koralowców, pooddychamy wspólnym powietrzem, zapachem cynamonu i wanilii zmieszanym z chłodem miasta. Po czym rozpełzniemy się na powrót do własnych ciągów dalszych. Odnajdą się widelce i wszystkie talerzyki powciskane na półki z książkami i w kąty parapetów. Zostaną niedojedzone ryby i cukierki w szeleszczących papierkach.

Wszystko to jest pewne jak inne powracające bożonarodzeniowe rytuały (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ANI RAZEM, ANI OSOBNO

OD ŚWITU DO ZMIERZCHU

TAM, GDZIE NAS NIE MA

SPĘKANE PODESZWY

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI


komentarzeFacebook