Archwium > Numer 521 (01/2017) > Felietony > ZMĘCZENIE MATERIAŁU

ZMĘCZENIE MATERIAŁU

Są takie momenty, pewnie nie tylko w moim życiu, kiedy najbardziej potrzebną cechą w relacji nie jest wcale zapał, ale cierpliwość. W języku polskim to słowo tłumaczy się samo: to wytrzymałość na cierpienie, budowanie wewnętrznej pojemności, która pomaga je przeżyć. Cierpliwie więc coś się znosi, cierpliwie czeka na wypełnienie jakiegoś braku, cierpliwie tłumaczy, zatrzymując się przy kimś, kto nie rozumie.

Cierpliwość to sprawa bardzo subiektywna – to, że ponosząc pewne koszty, znoszę czyjeś zachowanie, wcale nie znaczy, że ten ktoś robi coś źle. Bywa, że mamy po prostu różne oczekiwania, wrażliwości, jesteśmy w różnych momentach naszego życia. Nie chodzi więc o to, że ktoś czymś zawinił. Czasem jedyny winny to zmęczenie materiału.

Miewam chwile, gdy patrząc na mój polski Kościół, który jest moim domem, ukochaną Matką, z którym żyję na dobre i na złe już tyle lat, nie czuję niczego innego niż zmęczenie. I brak cierpliwości. Kolejna niezrozumiała decyzja personalna na kościelnych szczytach, która napędzi wyłącznie i tak już rozhulane spory, co gorsza – zabije w tak wielu ludziach nadzieję, że ważne stanowisko obejmie ktoś, kto oddycha Ewangelią. Tłumacz teraz całemu światu, że Opatrzność na pewno wie, co robi, i że na pewno jest to element jakiegoś wielkiego planu o potrójnym dnie, podczas gdy jedyne, co czujesz w tej chwili, to stracona szansa, bolesny deficyt. Przeglądam internet: prawi i sprawiedliwi katolicy odtrąbią swój kolejny spektakularny triumf w jakiejś kolejnej ideologicznej wojnie albo sformują nowy front, który znów pozwoli im poczuć się raźniej (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KŁOPOTY Z METAFORĄ

UPADŁY I ŚWIĘTY

JA TYLKO NOSZĘ PACZKI

EWANGELIĄ PO GŁOWIE

IDĘ SPAĆ


komentarzeFacebook