Archwium > Numer 522 (02/2017) > Pytania w drodze > ORĘDOWNICZKA "MAŁYCH"

ORĘDOWNICZKA "MAŁYCH"

Kościół nazywa Maryję „Królową”. Czy nie ma w tym więcej przesady właściwej ludowej pobożności niż wierności Nowemu Testamentowi? Czy są jakieś teksty, które jasno i bezpośrednio świadczą o tym, że powinniśmy czcić Maryję jako Królową?

 

Spróbuję wyjaśnić tę sprawę, odwołując się do trzech najważniejszych w moim przekonaniu tekstów Nowego Testamentu. Będą to – zgodnie z prośbą autora pytania – fragmenty najbardziej „jasne i bezpośrednie”. Pominę więc wiele pięknych tekstów, które tylko pośrednio poruszają temat królowania Maryi. Nie mogę się jednak powstrzymać, by jednego z nich nie zacytować bez żadnego komentarza:

Nauka to godna wiary: Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, z Nim też królować będziemy (2 Tm 2,11–12).

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY NIEDZIELĘ?

BÓG -TAK, KOŚCIÓŁ - NIE

Większe dzieło

JAK TRAKTOWAĆ CIAŁA ZMARŁYCH

TWARDE SERCE FARAONA


komentarzeFacebook