Archwium > Numer 522 (02/2017) > Felietony > FELIETON ZAMIENNY

FELIETON ZAMIENNY

Ten felieton miał się zaczynać mniej więcej tak: „Leżę w śpiworze na szczycie Babiej Góry…”. Z planów niestety nic nie wyszło: bus nie pojawił się na przystanku, nie miałem jak dojechać do Koszarawy na czas. Trzeba było zmienić trasę wypadu. Więc i felieton będzie o czym innym. Ten z Babiej może jeszcze powstanie.

Zamiast leżeć w śpiworze, siedzę sobie wygodnie w fotelu. I nie byłem dziś w górach, tylko na kolejnym spotkaniu roku propedeutycznego w ramach przygotowania kandydatów do diakonatu stałego (a właściwie „aspirantów”, bo „kandydatami” oficjalnie staną się dopiero po zakończeniu tego okresu). Od kilku miesięcy odpowiadam za to przygotowanie w archidiecezji katowickiej. Temat diakonatu stałego wraca więc do mnie wraz z rytmem obowiązków. Nie jest to jeszcze obsesja, ale chyba trzeba już działać prewencyjnie. Stąd ten felieton: ma nieco autoterapeutyczny charakter.

Mam świadomość, że podrzucam państwu w ten sposób temat prawie w Polsce nieobecny, który wobec tak zwanych bieżących wyzwań może wyglądać na zupełnie marginalny. Jestem jednak zatwardziałym dogmatykiem, dla którego od gorączkowego krzątania się na powierzchni kościelnego życia istotniejsze są pytania o jego strukturalne postawy, wynikające z objawienia. To zaś, co doskwiera na powierzchni, często jest objawem schorzeń narządów leżących znacznie głębiej…

Nie ulega wątpliwości, że w obecnym nauczaniu Kościoła diakonat jest stopniem sakramentu święceń, a zatem pochodzi – jak cała ekonomia sakramentalna – z ustanowienia Bożego. Z kolei sakrament święceń (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KOŚCIÓŁKOWACENIE

ŁASKA BUDUJE NA RELACJI?

JESTEM SFRUSTROWANYM TEOLOGIEM

BÓG ZBAWIA OSOBY

FUZEKLE A SPRAWA ZMARTWYCHWSTANIA


komentarzeFacebook