Archwium > Numer 523 (03/2017) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

biblijny opis grzechu z Księgi Rodzaju będzie zawsze aktualny i prawdziwy. Nie podważą go żadne nowe hipotezy i teorie mówiące o rozwoju gatunku ludzkiego. Symboliczna opowieść wyjaśniająca złożoność ludzkiej natury pokazuje, że z jednej strony jest ona dobra (jak pisze jeden z naszych autorów – tęskni za światłem), ale z drugiej strony jest też zraniona i gotowa wybrać zło. Niby nic nowego. W Wielkim Poście obok umartwień i wyrzeczeń to jeden z kościelnych tematów przewodnich. Prowokuje on jednak oponentów, którzy twierdzą, że mówienie o grzechu jest wbijaniem w poczucie winy, hodowaniem upokorzeń, pomniejszaniem własnej wartości i nieustannym pokazywaniem chrześcijańskiego orędzia od strony negatywnej. Pewnie czasami potrzebny jest wysiłek z naszej strony, by uwolnić się od lękowego podejścia do Boga i pomóc swojej udręczonej psychice. A trwanie w przekonaniu, że sam sobie poradzę, umacnia tylko smutek i frustrację.

Święty Augustyn mówił: „Ponieważ codziennie jestem chory – codziennie potrzebuję lekarza”. W tych słowach kryje się prosta prawda o tym, że kiedy godzimy się na jakiś koniec, to wtedy możemy zacząć od nowa. I mamy szansę doświadczyć prawdziwej bliskości Boga, której tak szukamy.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Czego nauczył mnie Ridley Scott?

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

WRZEŚNIOWE POPOŁUDNIE


komentarzeFacebook