Archwium > Numer 523 (03/2017) > Felietony > DLACZEGO NIE TĘSKNIĘ ZA WASZBRETEM

DLACZEGO NIE TĘSKNIĘ ZA WASZBRETEM

Kilka dni temu, po dziesięciu latach harmonijnej współpracy, z niemałym żalem rozstałem się z pralką. Zaczęło się od wyłamanego zamka, który jeszcze dało się bez trudu naprawić, ale potem przyszły kolejne awarie. Poszła w dobre ręce, mam nadzieję, że ktoś ją jeszcze naprawi i przedłuży jej żywot. Cóż, że z przeceny była? Jakoś tak żal… Niemniej żal przegrał z rosnącą nieubłaganie stertą prania i trzeba było przywitać nowe urządzenie. W takich momentach dziękuję Bogu za techniczno-informatyczne wykształcenie, dzięki któremu w miarę rozumiem, co usiłują mi zakomunikować autorzy instrukcji. Ale nie o tym. Zapłaciłem mniej niż za tę z przeceny sprzed dziesięciu lat, pudło wyraźnie mniejsze, podobnie jak zużycie prądu i wody. No i jeszcze suszy znacznie lepiej od poprzedniczki. Miodzio.

Niemniej ta zmiana musiała wywołać we mnie jakąś traumę, bo nocą przyśnił mi się waszbret. Przedmiot sam w sobie niestraszny, ale we śnie przyszło mi na waszbrecie wyprać tę samą stertę prania, z którą za pomocą nowej pralki uporałem się, dwukrotnie zaledwie powtarzając sekwencję czynności: drzwiczki – wrzut – drzwiczki – proszek – płyn do płukania – program – start – (kawa, książka, korespondencja, brewiarz) – drzwiczki – wyjmowanie i rozwieszanie. Oj, ale nie wyjaśniłem, co to waszbret. Na śląskiej prowincji takim mianem się określa (a raczej określało) tarę do prania: prostokątny kawałek pofałdowanej blachy, zwykle w drewnianej ramie. Waszbret wkładało się do balii i pocierało się o niego energicznie namoczoną i namydloną tkaninę.

Wróćmy jednak do snu. Na waszbrecie zeszł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - ur. 1971, prezbiter archidiecezji katowickiej, dogmatyk, specjalizuje się w chrystologii, adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Autor książek: "Traktat o Jezusie Chrystusie"; "Teraz Jezus"; "Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZY BIGLOWANIU KOSZUL

PO PTOKACH

HERETYCY

MAŁA ZACHĘTA DO BYCIA BOROKIEM

REGRES KATECHEZY PARAFIALNEJ


komentarzeFacebook