SPOTKANIE

Większość afrykańskich stolic ma targ, na którym swoje wyroby wystawiają lokalni rzemieślnicy i artyści, liczący przede wszystkim na turystyczną, złaknioną pamiątek klientelę. Najlepszy z tych, które dotąd odwiedziłem, działa w Wagadugu, w stolicy Burkina Faso. Ten w Dakarze, stolicy Senegalu, też jest niczego sobie.

Targowiska, na których się gromadzą nadziani turyści, to też „łowne” miejsce dla miejscowych żebraków. Na parkingu przed sklepikami dakarskich artystów zagadnął mnie młody człowiek. Nie miał nóg, poruszał się na zrobionej z kilku desek platformie, osadzonej na drewnianych kółkach, odpychając się rękami od ziemi. „Co masz dla mnie?”– powtarzał po angielsku, uśmiechając się, choć jego szkliste oczy (pewnie na skutek stosowania jakichś lokalnych miękkich narkotyków) były czystą definicją smutku. „Co masz dla mnie?”– słyszałem te słowa kilka razy w życiu. Od kongijskich policjantów, którzy zatrzymali mnie kiedyś w Gomie trochę z nudów, a trochę dlatego, że jednemu z nich spodobały się moje przeciwsłoneczne okulary. Natychmiast mu je oddałem, nie dlatego, że musiałem, ale dlatego, żeby zobaczyć jego minę, kiedy bez żadnego targowania się i z promiennym uśmiechem mu je wręczę. Od celnika na lotnisku w nigeryjskim Lagosie, który przetrzepując mój bagaż, dość nieudolnie próbował mnie nakłonić do pozostawienia mu choćby bombonierki.

Tym razem jednak, kiedy patrzyłem na tego niepełnosprawnego młodzieńca, wyciągającego do mnie rękę w oczekiwaniu na parę euro, obsesyjnie wracała do mnie sytuacja opisana w Dzi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Z WŁASNEJ WOLI

BAJKA O ŻYCIU

WYKLUCZENIE KOMUNIKACYJNE

Co mówi Duch do Kościoła

ZMĘCZENIE MATERIAŁU


komentarzeFacebook