Archwium > Numer 523 (03/2017) > Felietony > TRZY JASNE HISTORIE NA CIEMNYM TLE

TRZY JASNE HISTORIE NA CIEMNYM TLE

Krzysztofa od zawsze fascynowały terenowe SUV-y. Gdy pierwszy raz pojechał do Stanów Zjednoczonych, przechodził kiedyś obok salonu Buicka. Tam zobaczył GMC z sześciolitrowym, wysokoprężnym silnikiem. Nie mógł się oprzeć pokusie, wszedł do środka i zaczął oglądać potężne wozy. Podszedł do niego jeden z pracowników, zaczął z nim rozmawiać. Krzysztof wyjaśnił, że pochodzi z Polski, a samochody marki GMC raczej są niedostępne w naszym kraju, więc chciał się im przyjrzeć z bliska. Dla sprzedawcy – wielkiego, łysego Afroamerykanina – szybko stało się jasne, że z Polakiem nie zrobi interesu. Mimo to zaproponował jazdę próbną. „Skoro tak się fascynujesz naszymi samochodami, to przejedź się kilkanaście kilometrów jednym z nich”. „Chętnie, ale nie mam przy sobie paszportu” – powiedział Krzysztof, wyobrażając sobie zwykłą w takich sytuacjach procedurę spisywania danych. „Nie szkodzi – odpowiedział ajent – nie potrzebuję twojego paszportu. Wystarczy, że się podpiszesz na dokumentach”. „Ale ja nie jestem w stanie wpłacić żadnej kaucji” – asekurował się coraz bardziej zdziwiony Krzysztof. Właściciel ze spokojem proponował dalej: „OK, rozumiem, ale jeżeli chcesz się przejechać – to, proszę, tu są kluczyki”. Okazało się, że Krzysztof może zabrać samochód na słowo honoru, bo właścicielowi salonu nie mieściło się w głowie, że ktoś mógłby nie oddać pożyczonego auta.

Małgorzacie spodobała się broszka w galerii Make Your Own Rainbow. Gdy przyszło do płacenia, chciała podać kartę płatniczą. Niestety, w sklepie można było zapłacić wyłą (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Duszpasterz

SIEDEM PODOBIEŃSTW I JEDNA RÓŻNICA

Odwrotny kierunek

Ku temu co niezmienne

DROGA DO DOMU


komentarzeFacebook