Archwium > Numer 524 (04/2017) > Pytania w drodze > SPOSÓB DZIAŁANIA BOGA

SPOSÓB DZIAŁANIA BOGA

Chrystus - Drzewo Życia, mozaika z XII w. Bazylika Świętego Klemensa, Rzym FOT. WIKICOMMONS


 Dlaczego Chrystus nie ukazał się po zmartwychwstaniu Piłatowi, arcykapłanom, członkom Sanhedrynu i większej grupie ludzi odpowiedzialnych za Jego śmierć? To pytanie niepokoi mnie od dawna. Czy nie byłaby to skuteczna taktyka, gdyby ukazując się swoim przeciwnikom, rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące Jego Osoby i posłannictwa?

To ważne i interesujące pytanie, które można zadawać albo z doniosłych, albo z mniej doniosłych pobudek. Jeśli dziwi nas, że Pan Jezus po zmartwychwstaniu nie przyszedł do swoich prześladowców i wszystkich niedowiarków, wołając: „A nie mówiłem”, to powodują nami te mniej doniosłe. Wydaje się nam czymś niewytłumaczalnym, że Chrystus był tak dyskretny, i podświadomie irytuje nas, że twardo nie postawił na swoim. Poza tym sami lubimy mówić: „A nie mówiłem”, choćby nie prowadziło to do niczego sensownego. Gdy jednak ten problem jest postawiony w taki sposób, jak w początkowym pytaniu, to wtedy kryją się za nim pobudki doniosłe. Dlaczego bowiem Chrystus był tak bardzo powściągliwy w swoich objawieniach po zmartwychwstaniu, skoro można przypuścić, że gdyby ukazał się liczniejszej grupie ludzi, prawda o Nim oddziałałaby szerzej?

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SPRAWIEDLIWY CZY MIŁOSIERNY?

BÓG -TAK, KOŚCIÓŁ - NIE

Znak Trójcy

NIE UDAWAĆ BOGA

TWARDE SERCE FARAONA


komentarzeFacebook