Archwium > Numer 524 (04/2017) > Felietony > CZYTELNIA CZASOPISM

CZYTELNIA CZASOPISM

Przychodzą o szesnastej. Na godzinę przed „Teleexpressem”, a dwie godziny po obiedzie. W marynarkach i butach na solidnej podeszwie. Niektórzy szurają, inni – ostentacyjnie wręcz – trzymają się prosto i unoszą stopy wysoko. Przychodzą z jedną parą okularów na nosie, a drugą w etui. Z przezroczystą torbą, w której mieszczą też bawełnianą chustkę do nosa, portmonetkę podkówkę, notesik i długopis. Mają swoje ulubione stoły. I ulubione tytuły.

Jedni najpierw odkładają rzeczy na blat, rezerwując go sobie. Inni suną wprost do półki, na której – ułożona pod skosem – czeka dzisiejsza gazeta. Największym powodzeniem cieszą się „Super Express”, „Fakt” i „Gazeta Polska Codziennie”, nieco słabiej stoją „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita”.

Najgorzej jest się spóźnić i nad tabliczką z popularnym tytułem ujrzeć pustkę. Stają wtedy wyprostowani, zsuwają z nosów okulary i skanują. Wypatrują, który z konkurentów buchnął im szeleszczącą radość sprzed nosa. Biorą coś na pocieszenie, ostatecznie może być „Przegląd”, „Skarpa” albo „Polityka”. Ale zanim do nich zasiądą, zaczną się rozkładać, zmieniać okulary i pstrykać lampką, zachodzą do stolika konkurenta, pochylają się i uzgadniają. Długo pan jeszcze będzie czytał? To ja po panu. Mogę dać to na wymianę – rozkładają tytuły jak wachlarz. Potem mogą już zacząć najlepszą część popołudnia, a może i całego dnia.

Wszystko to w niemałym hałasie, który na trzy popołudniowe godziny przemienia czyte (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŁADNIE Z PRZODU, BRZYDKO Z TYŁU

ARESZT TYMCZASOWY

SIOSTRZAŃSTWO W PORTKACH

O POŻYTECZNOŚCI ZŁA

BEZRUCH


komentarzeFacebook