Archwium > Numer 524 (04/2017) > Felietony > KŁOPOTY Z METAFORĄ

KŁOPOTY Z METAFORĄ

Półtora roku temu podczas wizyty papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych FAA, czyli agencja zajmująca się regulacją ruchu lotniczego, nadała samolotowi, którym przemieszczał się papież, specjalny znak wywoławczy. Każdy statek powietrzny przewożący Donalda Trumpa (a wtedy jeszcze Baracka Obamę) oznaczany jest i wywoływany jako „Air Force One”, „Navy One”, „Army One” albo „Executive One” (w zależności od tego, do jakiego rodzaju wojsk należy, może też być prywatny). Samolot American Airlines wożący Franciszka otrzymał call sign „Shepherd One”, czyli „Pasterz Numer Jeden”.

Gdy natknąłem się na tę informację w jakimś zbiorze lotniczych ciekawostek, moja myśl z przestworzy zaraz powróciła na ziemskie, katolickie pastwiska, by jeszcze raz zmierzyć się z pytaniem: Co to w zasadzie znaczy, że księża się tytułują naszymi pasterzami, a my, świeccy, pełnimy w tej metaforze wdzięczną rolę owiec?

Geneza tej frazy jest oczywista: sam Jezus mówi o sobie w Ewangelii jako o Dobrym Pasterzu, z troską, odpowiedzialnością i miłością opiekującym się swoją trzodą, do tego stopnia, że jest w stanie oddać życie za swoje owce, mimo że w naturalnym porządku jest dokładnie odwrotnie: to owce oddają życie na rzecz pasterza. Owce nie muszą już się troszczyć o swój los, odtąd o wszystko troszczy się On.

Każdy chrześcijanin wie, że objawienie dokonało się w kulturze rolniczej, a więc najważniejsze i najbardziej fundamentalne prawdy przekazywane pierwszym uczniom musiały być podawane w języku porównań zrozumiałych dla człowieka, którego światem był (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

UPADŁY I ŚWIĘTY

PRZYSZŁOŚĆ PRZESZŁOŚCI

NIEBO ZWIERZĄT

SPOTKANIE

Co mówi Duch do Kościoła


komentarzeFacebook