Archwium > Numer 524 (04/2017) > Felietony > REGRES KATECHEZY PARAFIALNEJ

REGRES KATECHEZY PARAFIALNEJ

Nie jestem specem od szkół, nauczania religii i katechezy, ale – jeśli dobrze rozumiem sytuację – planowana reforma szkolnictwa wymusiła prace nad nowymi programami, zatem pewnie też nad założeniami programowymi nauczania religii. Serdecznie współczuję osobom, które się tym zajmują: solidna refleksja wymaga czasu, a tego w tym przypadku brakuje.

Przed kilkoma miesiącami zakończyliśmy w katowickiej części śląskiej prowincji synod diecezjalny. Zajął się on oczywiście także sprawą nauczania religii i katechezy, zapisując między innymi takie zdania: „W ramach prac synodalnych dostrzeżono, iż aktualna sytuacja duszpasterska – związana z powrotem lekcji religii do szkół i przedszkoli – oprócz niewątpliwych zalet (…) ujawniła jednocześnie słabości dotychczasowego duszpasterstwa oraz wywołała nowe trudności. Wśród niepokojących zjawisk wskazać należy: regres katechezy parafialnej na wszystkich jej poziomach, zanikanie poczucia więzi dzieci i młodzieży z własną parafią, osłabienie współpracy katechetyczno-wychowawczej duszpasterzy i nauczycieli religii z rodzicami”.

Przyznanie się do „regresu katechezy parafialnej” ma – moim zdaniem – kluczowe znaczenie dla uczciwego mierzenia się z rzeczywistością. Wyrosło już jedno pokolenie duszpasterzy i świeckich, które egzystencjalnie nie czuje tego, że katecheza, albo inaczej mówiąc pogłębione wprowadzenie w doświadczenie wiary we wspólnocie uczniów Chrystusa – jest zadaniem chrześcijańskich wspólnot (parafii). Nie czuje, bo samo nie ma takiego doświadczenia. I dzieje (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - ur. 1971, prezbiter archidiecezji katowickiej, dogmatyk, specjalizuje się w chrystologii, adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Autor książek: "Traktat o Jezusie Chrystusie"; "Teraz Jezus"; "Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W GOŚCINIE U (EKS)INKWIZYTORÓW

ZOMBI

PRZYKRYWANIE LUTRA

UŚWIETNIACZE

REQUIEM DLA ASCEZY


komentarzeFacebook