TO NIE KONIEC
Dz 1,1-11 | Ps 47 | Ef 1,17-23 | Mt 28,16-20

Czyżby apostołowie byli pilnymi czytelnikami dziejów Eliasza? Kiedy prorok miał odejść z tego świata, porwany ognistym wozem do nieba, jego uczeń i następca Elizeusz prosił go, by ten, niczym synowi pierworodnemu, przekazał mu w dziedzictwie dwie części swojego ducha, czyli moc i charyzmaty potrzebne do spełniania zadania proroka. Eliasz odpowiedział wówczas, że uczeń otrzyma te dary, jeśli ujrzy, jak jego mistrz wstępuje do nieba (2 Krl 2,9–10).

Apostołowie naśladują swojego poprzednika, ale wylanie Ducha Świętego nie będzie prostą konsekwencją takiej czy innej czynności człowieka. Przyjdzie dziesięć dni później – w ciszy wieczernika – jak wiatr, który wieje tam, gdzie chce i wtedy, kiedy zechce. I nie ograniczy się tylko do kilku wybranych wychowanków Jezusa „z pierwszego rzędu”. Nie zatrzyma się, aż zapali cały świat i, jak będziemy śpiewać za tydzień, odnowi oblicze ziemi.

Ziemska obecność Jezusa nie kończy się wraz z Wniebowstąpieniem. Trwa w sakramentach, które Kościół, wierny Jego wezwaniu, sprawuje dzięki mocy Ducha Świętego. Aby Go spotkać, nie musimy zadzierać głowy i wypatrywać na niedostępnych wyżynach. Jest tak blisko nas, że łatwo Go przeoczyć. „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Bóg nie porzuca świata ani człowieka. Nie zrzuca człowieczeństwa jak znoszonej szaty. Zmartwychwstały i uwielbiony Chrystus jest dla nas znakiem nadziei, że nic, co prawdziwie ludzkie, nie przeczy Bogu i nie podlega zniszczeniu. Dary, które od stworzenia otrzymaliśmy od Niego, nie zostaną unicestwione, ale będą udoskonalone. Jezus odchodzi przygotować dla nas miejsce. A nam zostawia czas, byśmy Jemu to miejsce przygotowali – w świecie, na którego krańce zostaliśmy posłani.


Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

LEKCJA WIARY

POZA EKRANEM

KONSEKWENCJE

MISTYKA CODZIENNOŚCI

ADRES ZAMELDOWANIA


komentarzeFacebook