Archwium > Numer 525 (05/2017) > Felietony > LICZY SIĘ TYLKO TERAZ

LICZY SIĘ TYLKO TERAZ

Gdy postanowiłem wystawić na próbę wytrzymałość liczącego dwa tysiące lat Kościoła i osiemsetletniego zakonu, wstępując w latach 90. na chwilę do dominikańskiego nowicjatu, jedną z najcenniejszych – jak się później okazało – życiowych lekcji odebrałem w nim od zastępcy przełożonego naszej kandydackiej braci ojca Aleksandra. Wielokrotnie przychodziłem do niego, by się żalić na ciężki los młodzieńca wrzuconego do ustawionej na pustyni pralki (tak w telegraficznym skrócie postrzegałem wtedy nowicjat), a on zawsze z uśmiechem prosił mnie, bym nie oczekiwał, że w odpowiedzi na kipiące ze mnie nieszczęście on też stanie się człowiekiem nieszczęśliwym. „Ty chcesz, żeby było dwóch nieszczęśliwych, ja ocalę przynajmniej jednego szczęśliwego, który będzie miał siłę się modlić za nieszczęśliwego” – wyjaśniał swoją strategię, a mnie oczywiście szlag trafiał. Sprzedał mi też wtedy rewelacyjny patent. Życie uwiera cię tak, że wytrwanie w tym stanie do wieczora wydaje się nadludzkim heroizmem? Wytrwaj do południa. W południe wyznaczysz sobie nowy deadline: osiemnastą. O osiemnastej zrobisz postanowienie – jakoś dociągnę do północy itd.

Wiele lat później, podczas jednego z pobytów w Afryce, usłyszałem tę zasadę przełożoną na popularne tu przysłowie: „Słonia da się zjeść tylko w jeden sposób: po kawałku”. W głębokich kryzysach jedną z rzeczy najbardziej wypłukujących z nas resztki ultracennej energii jest przekonanie, że tak już będzie zawsze. Gdy naprawdę boli, człowiek do tego stopnia zanurzony jest w bólu, że poza nim niewiele widzi, traci więc poczuci (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZERABIANIE ZŁA

SPOTKANIE

BAJKA O ŻYCIU

Co mówi Duch do Kościoła

Batalia o puste piekło


komentarzeFacebook