Archwium > Numer 526 (06/2017) > Orientacje > SKRYTKA PEŁNA WSPOMNIEŃ

SKRYTKA PEŁNA WSPOMNIEŃ
Aquarius, reżyseria: Kleber Mendonça Filho; występują: Sônia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos, Humberto Carrao; Brazylia 2016; dystrybucja: Aurora Films.

Sônia Braga w filmie Aquarius FOT. AURORA FILMS


Chyba każdy usłyszał kiedyś pytanie o to, co ze swoich rzeczy wyniósłby z płonącego budynku. Odpowiedź na nie jest tyleż problematyczna, co niemiarodajna. Bo choćbyśmy w odruchu zimnej kalkulacji ratowali rzeczy najdroższe, sprzęty i papiery wartościowe, to płakać będziemy nie po straconych pieniądzach, ale po zdjęciach, rodzinnych pamiątkach, biżuterii po babci. Jednym słowem – po wspomnieniach. Truizmem będzie stwierdzenie, że najcenniejsze nie zawsze są najdroższe w sensie finansowym. Chodzi o to, co jest najdroższe naszemu sercu. Bohaterka filmu Aquarius wprawdzie nie mierzy się z takim pytaniem w obliczu pożaru, ale jej historia pokazuje, jak ważne jest w życiu człowieka miejsce, które nazywa on domem.

Kobieta nie na miarę

Clara jest emerytowaną krytyczką muzyki, ma dzieci, wnuki, wielu znajomych. W swojej dzielnicy uchodzi za miejscowego VIP-a. Zna wszystkich, udziela wywiadów, zwraca się do ludzi po imieniu, a oni nazywają ją z szacunkiem Doñą Clarą. Mieszka w Recife – brazylijskiej aglomeracji leżącej nad samym Atlantykiem, w klimatycznym mieszkaniu z widokiem na ocean. Budynek wyróżnia się na tle ekskluzywnych wieżowców służących jako hotele dla turystów. Nic więc dziwnego, że u drzwi pojawia się deweloper i proponuje wysoką stawkę za odkupienie mieszkania. Pozostali lokatorzy budynku już przyjęli oferty. Willa opustoszała – w jej miejsce ma powstać kolejny hotel. Została tylko Clara. Ale ona nie chce się wyprowadzać. Tu się wychowała najpierw ona, a potem jej dzieci, tu wygrała walkę z rakiem, straciła męża, to mieszkanie jest jej dziedzictwem, każda rzecz jest (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ARCHIPELAG ZWANY POLSKĄ

OBECNOŚĆ NIEOBECNOŚCI

JESTEM TUTAJ

JAK ODRODZIĆ SIĘ Z POPIOŁÓW

NIE MA TEGO ZŁEGO


komentarzeFacebook