ZASADA JEŻA

W Korbielowie dopadł mnie jakiś wirus i stałem się niezdolny do działania. Na szczęście bracia z mojego klasztoru zabrali mnie samochodem do domu. W ciągu kilku godzin jazdy wysłuchaliśmy między innymi wykładu Jacka Santorskiego „Zarządzanie sobą w pracy twórczej”. Mimo podłej kondycji zdrowotnej zapamiętałem fragment, w którym prelegent opisywał zasadę jeża. Bardzo mi się ona spodobała, ale nie zrozumiałem, skąd się wzięła jej nazwa. Gdy tylko wyzdrowiałem i wróciła mi zdolność czytania i myślenia, zacząłem poszukiwania. Odnalazłem w sieci wysłuchany w samochodzie wykład. Dowiedziałem się, że autorem zasady jest Jim Collins. Sięgnąłem na półkę po książkę Od dobrego do wielkiego, którą kiedyś dostałem w prezencie. I już wszystko stało się jasne.

Inspiracją do stworzenia nazwy był esej Jeż i lis Isaiaha Berlina, który podzielił ludzi na dwie grupy, opierając się na greckim przysłowiu „Lis wie wiele rzeczy, ale jeż wie jedną ważną rzecz”. Lisy to osoby, które próbują osiągnąć kilka celów jednocześnie, działają na wielu poziomach, postrzegają świat w całej jego złożoności i rzadko koncentrują uwagę na jednej koncepcji czy wizji. Jeże za to „upraszczają złożony świat i sprowadzają jego wyjaśnienie do jednej, naczelnej idei, podstawowej zasady lub koncepcji, która wszystko łączy i wszystkim kieruje”. Nie oznacza to jednak, że jeże są głupie. Dobrze zdają sobie sprawę ze skomplikowanej rzeczywistości, ale „przenikliwość i intuicja pozwalają im przejrzeć przez wszystkie złożone elementy i odkryć leżące pod nimi podstawy. Jeże dostrzegają to, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Okiem uczestnika, a nie widza

JUTRO NIE NADEJDZIE KONIEC

DZIĘKUJĘ

Apostolstwo świeckich dominikanów

KALKULOWANIE


komentarzeFacebook