ETACIK U PANA

„Z Bożą pomocą” – ileż razy słyszałem tę frazę albo sam ją wypowiadałem… Dawno, dawno temu powtarzał ją mój proboszcz, wspaniały i nieprzeciętnie zdeterminowany człowiek, który przy każdej okazji mówił, że zbuduje nasz parafialny kościół „z pomocą Bożą i Zakładów Mięsnych” (te mieściły się na terenie parafii, a proboszcz w konwertowaniu ludzi albo firm na darczyńców był co najmniej tak skuteczny, jak świętej pamięci dominikanin ojciec Jan Góra).

Tak się też później modliłem. Matura? „Boże, pomóż!”. Kryzys? „Gdzie jesteś, Boża pomocy?!”. Frapujący, ale trudny moment drogi? „Panie, bez Twojej pomocy to się nie uda”. Przez mniej więcej trzydzieści lat najmowałem Boga, by pracował u mnie w charakterze podwykonawcy, trenera, rehabilitanta, menedżera, asystenta. Dobrą chwilę mi zajęło, zanim się zorientowałem, że zamiast najmować Pana Zastępów do sezonowych zajęć, sensowniej (i efektywniej) będzie zatrudnić się u Niego. Przerzucić na Organ Założycielski świata i mojego życia odpowiedzialność za kierunek, w którym ów świat i owo życie mają się rozwijać, za stałość zatrudnienia, za regularność wypłacania pensji, ba – nawet za prawo do urlopu.

To naprawdę potrafi zmienić człowiekowi życie: zacząć czytać Pismo Święte nie jak katalog tłustych od znaczeń egzystencjalnych metafor, Boski poradnik czy kronikę żydowskich przygód i poezji, ale jako zbiór dosadnych, składanych każdemu człowiekowi obietnic. Odkąd zacząłem się otwierać na ten wymiar Pisma, nie wożę już ze sobą egzemplarza w charakte (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JESTEM NA DETOKSIE

UPADŁY I ŚWIĘTY

ŻEBY BYŁ TAK PIĘKNY JAK MISS POLONIA!

Artysta

Niezbudżetowany święty


komentarzeFacebook