Archwium > Numer 526 (06/2017) > Felietony > SKRZYDŁA ANIOŁA

SKRZYDŁA ANIOŁA

Podczas ostatniej wizyty we Florencji odwiedziłam po raz kolejny bazylikę Santa Maria Novella. Mimo że to jedna z najważniejszych florenckich świątyń, znajduje się ona nieco na uboczu turystycznego centrum. Od 1221 roku jest siedzibą zakonu dominikanów. Dziś imponuje swoją wielkością, ale w XIII wieku, kiedy podarowano ją braciom św. Dominika, był to mały kościół położony wśród winnic poza murami miasta. Nie wiem dlaczego, ale od zawsze robił on na mnie przygnębiające wrażenie, mimo tak charakterystycznej i pięknej biało-zielonej elewacji. Może dlatego, że mam przed oczami jasne wnętrza znajdującej się niedaleko bazyliki Santo Spirito, kontrastujące z tutejszą gotycką ciemnością.

Z tego też powodu staram się oddzielić architekturę kościoła od dzieł, które go ozdabiają, a trzeba przyznać, że są to okazy naprawdę niezwykłe. Choćby słynny fresk Trójca Święta autorstwa Tommasa Masaccia, polichromie Domenica Ghirlandaia z życia Jana Chrzciciela i Matki Bożej w kaplicy Tornabuonich czy jedyna drewniana rzeźba – brązowy krucyfiks Filippa Brunelleschiego w surowej i eleganckiej kaplicy rodziny Gondich. Poruszająca jest także kaplica Strozzich z wyobrażeniami Sądu Ostatecznego, Raju, Czyśćca i Piekła według wizji Dantego z Boskiej komedii, która w ówczesnym czasie zyskiwała coraz szerszą popularność i uznanie. Uważny obserwator dostrzeże, że na środkowym fresku, ilustrującym Sąd, znalazł się wizerunek autora komedii, jakby lekko zdziwionego swoją obecnością wśród patriarchów i świętych. Idąc dalej, dojdziemy do obrazu Zwiastowanie Neriego di Bicciego z połowy XV wieku, na którym mł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TESTAMENT ILARII

NIECH ŻYJE PROWINCJA

DROGA DO DOMU

HOMO WIDENS

KRONIKA PEWNEGO WYPADKU


komentarzeFacebook