Archwium > Numer 527 (07/2017) > Pytania w drodze > JAK TRAKTOWAĆ CIAŁA ZMARŁYCH

JAK TRAKTOWAĆ CIAŁA ZMARŁYCH

Jeden ze znajomych przekonywał mnie niedawno, że dla nas chrześcijan nie powinno mieć znaczenia, w jaki sposób traktuje się ciała zmarłych, nawet bliskich osób. „Czy to naprawdę ma znaczenie, kto leży w grobie i w jaki sposób było to ciało potraktowane po śmierci? Przecież wierzymy w życie wieczne i to, co pozostaje po człowieku. To nic nie znaczące szczątki”. Wiem, że mój znajomy nie ma racji, ale chętnie usłyszałbym więcej o teologicznych uzasadnieniach chrześcijańskiego szacunku do ciał osób zmarłych.

Argument, że wiara w nieśmiertelność duszy czyni zbytecznym szacunek do ciał zmarłych, jest typowym „pobożnym” argumentem, który w istocie pobożny nie jest. Opiera się na nieporozumieniu, które spróbuję wyjaśnić. Najpierw jednak przypomnijmy naukę Kościoła: ciała zmarłych należy traktować nie tylko z szacunkiem, ale także z miłością, a najwłaściwszym tego wyrazem jest ich godne pogrzebanie.

Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała; jest uczczeniem dzieci Bożych, będących świątynią Ducha Świętego1.

Namaszczenie Jezusa

Nie będę przytaczał dziesiątków tekstów biblijnych, które nakazują okazywać szacunek ciałom zmarłych. Chciałbym przyjrzeć się jedynie tym miejscom w Piśmie Świętym, w których mowa jest o stosunku do ciała zmarłego Jezusa. Jeszcze przed Jego śmiercią, w Betanii, kobieta namaściła Chrystusa niesłychanie cennym olejkiem nardowym (Mk 14,3–9). Pan Jezus tak skomentował jej zachowanie: „Zostawcie ją; czemu sprawiacie jej przykrość? Spełniła dobry u (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Hipokryzja

BÓG CIĘ KOCHA - CO TO ZNACZY?

Komu można zaufać

AKTY HOMOSEKSUALNE

POCZUCIE "NIEWYSPOWIADANIA"


komentarzeFacebook