Archwium > Numer 527 (07/2017) > Felietony > AUTOSTRADA DO NIEBA

AUTOSTRADA DO NIEBA

Niemal sto spotkań autorskich rocznie w całej Polsce oznacza dziesiątki tysięcy kilometrów za kółkiem i zadomowienie się na kilku wygodnych trasach, skąd później zjeżdża się w dowolne okolice. Po paru latach tak intensywnego kręcenia kierownicą znam dokładnie rozkład stacji benzynowych, wertepów czy migających przed oczyma nazw. Weźmy taką autostradę A2. Nie można przecież nie uśmiechnąć się, przejeżdżając nią przez mosty na rzekach niosących dumne nazwy Pisia Gągolina (na Mazowszu) albo Kiełbaska (w Wielkopolsce). Podczas jednej z przerw na tankowanie zastanowiła mnie nazwa tak zwanego MOP-u (Miejsce Obsługi Podróżnych) – Leonia. Po szybkiej konsultacji z wujkiem Google’em dowiedziałem się, że obok Leonii znajdują się Stefania, Natalia, Genowefa, a także Izabelin i Przemysławów. Za tym wszystkim stoi rzecz jasna historia spadkowego podziału majątku dokonanego przez zamożnego dziedzica, który – jakże to uniwersalna historia – całe życie gromadził, by przed śmiercią to, co uciułane, rozproszyć.

Każdy przejazd A2 to dla mnie również przygoda duchowa. Trasa z Warszawy do Świecka prowadzi przecież przez okolice związane z trójką ważnych świętych. Na odcinku między Łodzią a Koninem mijamy Świnice Warckie, a tuż obok nich – Głogowiec, miejsce, w którym na świat przyszła Helena Kowalska, znana później jako święta siostra Faustyna. Nie ma słów, by wyrazić, ile osobiście jej zawdzięczam. Prosta dziewczyna, wpisana w zakonną zbiorowość i umieszczona na samym dole prowadzącej do nieba drabiny, pokazuje, że każdy z nas ma i może rozwijać osobistą, intymną, inte (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM

ETACIK U PANA

EWANGELIĄ PO GŁOWIE

Batalia o puste piekło

SPOTKANIE


komentarzeFacebook