PANI EWA

Wszystkiego mnie nauczyła. Wszystkiego, co ważne, bo bzdury się jej nie trzymały. Mówiła i oficjalnie, i czule. Głosem matki, tonem mentorki. Tej, która wie.

Mówiła, przywołując do swojego biurka: „Biedroneczko, proszę tu do mnie pozwolić na chwilę. Tak to może sobie pisać mały Jasio. Pani umie lepiej”. Wręczała wydruk tekstu z naniesionymi uwagami i adiustacją. Miała swoje sposoby: ptaszki, pętelki, podkreślenia, wyróżnione kolorem powtórzenia. Maleńkie drogowskazy na trasie ku lepszej opowieści. Subtelne, niepodlegające dyskusji.

Nie wiem, gdzie bym zawędrowała bez nich. Bez niej.

Pierwszego dnia uraczyła mnie ciepłym uśmiechem, a potem z pięćdziesięciu zaproponowanych tematów uprzejmie wybrała jeden, który mógłby – ewentualnie – nadać się do druku. Oczywiście, o ile sobie poradzę. To miała być opowiastka o nowych szkołach tańca. Nie pamiętam, czy się ukazała, ale samo prawo jej napisania było paszportem do dziennikarstwa. Uchwyciłam się go jak ogona rakiety lecącej na Marsa.

Drugiego dnia mnie rozbawiła. Za oknem ciemno, po Alejach Jerozolimskich snuł się jesienny wieczór. Założyła zielony płaszcz, ukłoniła się, szeleszcząc, i powiedziała: „Ogłaszam ewakuację”. Odkłanialiśmy się zza wciśniętych pod ściany biurek zawalonych stertami książek, płyt i wydruków. To było jej „do widzenia, do jutra”. Lubiłam ten żart, lubiłam go codziennie, od poniedziałku do piątku. Najbardziej w niedziele, gdy zostawiała mnie samą na dyżurze, z wpadającymi co chwilę do serwera serwisami PAP, Reutersa i AFP. Trwałam na straży dobry (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ANI RAZEM, ANI OSOBNO

DO MASZYN, DO MASZYN

KAŻDEMU WSZECHŚWIAT LITER

JUTRO NIE UMIERA NIGDY?

MINUTY PRZED ŚWITEM


komentarzeFacebook