Archwium > Numer 528 (08/2017) > Felietony > EKLEZJOLOGIA URAZOWA

EKLEZJOLOGIA URAZOWA

Odkąd papież Franciszek zaczął porównywać Kościół do szpitala polowego, jadąc do moich rodzinnych Piekar Śląskich, zaczynam myśleć o „eklezjologii urazowej”. Bywalcy śląskiej prowincji mogą kojarzyć ceglany budynek z czerwonym krzyżem na dachu, który, gdy spojrzeć na Piekary od strony Bytomia, wybija się wysokością z otaczającej zabudowy. To Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej, przez autochtonów nazywany po prostu „urazówką” albo „amerykańskim”. Ta druga nazwa wzięła się stąd, że placówkę, która powstała po wojnie na miejscu szpitala wojskowego, wyposażyli Amerykanie z Unitarian Universalist Service Committee, na lata śrubując poziom piekarskiej chirurgii. Za bajtla (czyli gdy byłem dzieckiem) nie znałem słowa „trauma”, ale doskonale wiedziałem, co to jest. W Piekarach mówiło się o niej po prostu: „Jak ci się TO stanie, to cię nawet w amerykańskim nie poskładają”.

Skojarzenie z „amerykańskim” od jakiegoś czasu prowokuje mnie też do odejścia nieco od głównej linii Franciszkowej metafory. W niej Kościół jest szpitalem, w którym trzeba się zatroszczyć o poranionych. Mnie jednak nie opuszcza przekonanie, że trzeba do tego dołożyć jeszcze jedną diagnozę: Kościół (świeccy, duchowni i konsekrowani) to pacjent z długą historią traum, które Duch Święty usiłuje leczyć na różne sposoby. I to od samego zarania: pierwszą wielką traumą, przez którą przeszła wspólnota uczniów Jezusa, była śmierć Mistrza. Myślę, że teologiczną historię Kościoła można by napisać właśnie w kluczu te (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

I HAVE A DREAM

BRAMY PIEKIELNE NA DNIE SERCA

ŚWINIE I GAZELE

POSTNY KŁOPOT Z HIPERBOLĄ

MY TU TYŻ SOM


komentarzeFacebook