PO SZKODZIE?

Kiedy przez Polskę przetaczała się fala protestów związanych z przeprowadzaną przez rządzących reformą sądownictwa, byłem akurat w Alpach, z dala od mediów. Po tygodniu izolacji powrót do normalnego funkcjonowania jest zawsze trudny, ale tym razem było jeszcze trudniej. Miałem wrażenie, że spod stosu epitetów nie sposób już wygrzebać nawet skrawka merytorycznej dyskusji. To wrażenie pogłębiło się po powrocie do Polski. Wystarczyło tylko przejechać się komunikacją publiczną, by usłyszeć, co myśli ulica. Dowiedziałem się między innymi, że prezydent „dał się przekupić masonom, a szkoda, bo wydawał się porządny”. Że niezawisłość sądów „rozwala demokrację, bo nie pozwala władzy robić sprawiedliwości”. Niektóre cytaty w ogóle nie nadają się do publikacji. Smutek. Ale i okazja do rachunku sumienia. Jest spora szansa, że ci, których słyszałem, są katolikami i bywają w kościele. A przecież jest taki dział nauczania kościelnego, jak katolicka nauka społeczna. W polskim Kościele powinniśmy być na nią szczególnie wyczuleni, bo stanowi sporą część dziedzictwa Jana Pawła II, które podobno tak nam leży na sercu. Na śląskiej prowincji to zobowiązanie jest jeszcze większe: część treści, które stały się osią encyklik społecznych, była głoszona w homiliach do robotników gromadzących się na męskiej pielgrzymce do moich rodzinnych Piekar Śląskich, do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Drugim impulsem do rachunku sumienia były liczne – i z różnych stron padające – pytania o to, dlaczego Kościół milczy. Zapewne pytający, mówiąc & (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - ur. 1971, prezbiter archidiecezji katowickiej, dogmatyk, specjalizuje się w chrystologii, adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Autor książek: "Traktat o Jezusie Chrystusie"; "Teraz Jezus"; "Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

GRANICE AUTONOMII

TROWA

FUSBALORZE

MANIFESTOWAĆ CZY GŁOSIĆ?

BÓG ZBAWIA OSOBY


komentarzeFacebook