NIEBO ZWIERZĄT

Przeprowadzone dwa lata temu badania CBOS-u pokazały, że w „zmartwychwstanie ciała” (jedna z prawd recytowanych co niedzielę w Credo) wierzy 62 proc. Polaków, z czego 34 proc. „w sposób zdecydowany” (w piekło, czyściec i niebo wierzy 36 proc.). Nigdy dość więc rozmowy o eschatologii. Może rozgrzeję jakoś serca i umysły rodaków, by przekonania zgodziły im się z katechezą?

Zacznijmy od sprawy dla jednych błahej, dla mnie – bardzo ważnej. Spiąłem się ostatnio na Facebooku z kilkorgiem znajomych znajomego, który zamieścił poruszającą informację o śmierci swojego psa. Nierozłączni, przemierzali razem góry Azji, aż parę dni temu w czasie spaceru pies po prostu wyzionął ducha: schorowane serce nie wytrzymało upału.

Znajomy pięknie go pożegnał. No i się zaczęło: że to tylko pies, że przecież nie „umarł”, tylko zdechł. Że przecież to niemożliwe, żeby zwierzęta czekało coś więcej niż śmierć, wiadomo, że wiecznie żyć będzie tylko człowiek. Ilekroć czytam podobne deklaracje, mam ochotę prosić, by – gdyby co – zapakowano mnie jednak do innego nieba. Może być dwu-, a nie pięciogwiazdkowe, byle nie kąpać się w tej monogatunkowej pysze. By również po śmierci móc się cieszyć różnorodnością Bożej pomysłowości, odkrywać swoją ludzką wyjątkowość nie przez poniżanie czy eliminację innych stworzeń, ale przez zachwyt nad nimi, uczenie się czegoś o świecie i Stwórcy z ich życia.

Tak, jestem przekonany, że czeka nas niebo i ludzi, i zwierząt. Od początku jesteśmy wszak w tym bigosie razem: ręka w łapę (skrzydło, a nawet – nibynóżkę). C (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JA TYLKO NOSZĘ PACZKI

Wirtualizacja miłosierdzia

Artysta

Ten przeciwnik nie gra fair

KŁOPOTY Z METAFORĄ


komentarzeFacebook