Archwium > Numer 530 (10/2017) > Felietony > GELTAK, A KWESTIA GENDER

GELTAK, A KWESTIA GENDER

W skeczu pewnego śląskiego kabaretu, w ramach skróconego procesu weryfikacji śląskiej tożsamości jednego z bohaterów, pada pytanie o to, czy oddaje on żonie w całości wypłatę, czyli tytułowy „geltak”. Rzecz nieprzypadkowa, bowiem w tradycyjnych śląskich rodzinach to kobiety zarządzały (zarządzają) budżetem domowym, dlatego mężczyźni całość zarobionych pieniędzy oddawali najpierw matkom, a potem żonom. Nietrudno sobie wyobrazić, że czyniło to Śląsk obszarem może nie od razu matriarchatu, ale zdecydowanie specyficznie kształtujących się relacji pomiędzy kobietami i mężczyznami. Żeby iść na piwo, trzeba było poprosić żonę o pieniądze…

Zdaje się zresztą, że to właśnie piwo miało przemożny wpływ na ukształtowanie się owej tradycji. Chodziło bowiem o zabezpieczenie mężczyzn przed szynkiem. Geltak miał trafiać do żony, bo u niej pieniądze były bezpieczniejsze, a tym samym i mężczyzna był zabezpieczony przed nadmiernym uleganiem szynkowej pokusie. To z kolei oznaczało bezpieczeństwo materialne rodziny.

A co ma do tego tytułowe gender? Ano sporo. Bo opisywanie kulturowych uwarunkowań relacji kobieta – mężczyzna oraz ich ról społecznych – wraz z próbą zrozumienia ich przyczyn i historycznych lub przewidywalnych skutków – jest w istocie niczym innym, jak studiowaniem kwestii gender. Niestety, w ostatnich latach w polskim Kościele z kwestii gender zrobiono uniwersalny straszak na niegrzeczne dzieci. Nikt za bardzo nie wie, o czym mowa, ale prawie wszyscy wiedzą, że gender to zło. Myślę, że trzeba ten stan rzeczy zacząć czym prędzej odkręcać.

Dla przypomni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

RYCHTUJMY SIĘ

EKLEZJOLOGIA URAZOWA

PISANE Z BOBRAMI NA GŁOWIE

TAK TO PONBÓCZEK WYMYŚLYŁ...

O (BRAKU) ZWIĄZKU GOŁĘBIA Z KONTEMPLACJĄ


komentarzeFacebook