Archwium > Numer 531 (11/2017) > Felietony > JAK DZIAŁA DEMOKRACJA DOMINIKAŃSKA

JAK DZIAŁA DEMOKRACJA DOMINIKAŃSKA

W Polskiej Prowincji Dominikanów zbliża się Kapituła Prowincjalna, czyli „zebranie braci gromadzących się w celu omówienia i rozstrzygnięcia spraw dotyczących wspólnego i apostolskiego życia braci oraz dobrego zarządzania prowincją”. Od razu wyjaśniam, że owo „omówienie i rozstrzygnięcie”, o którym mówią dominikańskie Konstytucje, nie odbywa się z marszu, ale jest starannie przygotowywane.

Już w lipcu jako prowincjał wraz z radą powołałem dziesięć komisji, które przyglądają się różnym aspektom dominikańskiego życia. Są na przykład komisje do spraw życia zakonnego, do spraw życia umysłowego, do spraw apostolstwa czy do spraw ekonomicznych. W komisje jest zaangażowanych 90 braci, czyli 20 procent wszystkich polskich dominikanów. Jeśli do tego dodam, że komisje mogą powoływać ekspertów i biegłych, a bracia zebrani w poszczególnych klasztorach pod przewodnictwem przeorów również będą się zastanawiali, jakie „wnioski oraz petycje, mające na względzie dobro prowincji czy klasztoru” chcą przekazać Kapitule (każdy z braci może to zrobić też samodzielnie), to wyraźnie widać demokratyczny charakter naszego zakonu.

Komisje zbierają się kilka razy i przyglądają się dominikańskiemu życiu. Spotykając się z ich szefami, zachęcałem, by członkowie komisji jak najwnikliwiej zbadali naszą kondycję. Pomocą w rzetelnym prześwietleniu Prowincji mogą być sprawozdania, które napiszą osoby piastujące ważne funkcje; rozmowy z braćmi, którzy są zaangażowani w konkretne działania; i sugestie ludzi świeckich, do których jesteśmy posłani (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DZIĘKUJĘ

Nie bójcie się

USPRAWIEDLIWIENI

NIEPOKÓJ

ZACHOWAŁEM SIĘ NIECZYSTO


komentarzeFacebook