Archwium > Numer 532 (12/2017) > Felietony > ZAPANOWAĆ NAD BOGIEM

ZAPANOWAĆ NAD BOGIEM

Kiedy będziecie Państwo czytali ten felieton, minie już miesiąc od antyhalloweenowego wzmożenia, które powoli przybiera w Polsce postać nowej (świeckiej?) tradycji.

Jednym z argumentów przeciwko świętowaniu Halloween jest to, że przy okazji są promowane lub wręcz wykonywane „groźne” i „szkodliwe” magiczne praktyki. Pół biedy, gdyby obawy koncentrowały się na tym, że sięganie po magię jest złe, bo jako próba zawładnięcia rzeczywistością (jakimś jej aspektem) z pominięciem Boga jest odwróceniem się od Niego. Prowadzi więc – podejmowane świadomie i dobrowolnie – do grzechu, którego istotą jest negacja zaufania do Boga. Jak w raju.

Niestety, przestrzegania przed tak pojmowanym grzechem jest znacznie mniej niż przestrzegania przed szkodami, jakie magia może przynieść w odniesieniu do ludzkiej pomyślności: zdrowia, spokoju, szczęścia czy nawet pracy, majątku itd. A to świadczy o tym, że wielu wierzących uważa, iż magia faktycznie działa, to znaczy, że możliwe jest wpływanie na rzeczywistość za pomocą określonych rytuałów. I niestety niektórych – zwłaszcza osoby o nieco słabszej kondycji psychicznej – wiara ta wtrąca w poważne problemy: lęk przed tym, że ktoś może ich przekląć, zakląć, zaszkodzić im, że stracą, i tak mizerną, kontrolę nad swoim życiem.

Tymczasem magia nie działa – poza grzechem tego, kto po nią sięga oraz ewentualnym efektem placebo lub zgorszeniem. Jestem gotów się poddać w tej kwestii dowolnym eksperymentom. Bo nie ma żadnego negatywnego boga, który mógłby realizować skutki magicznych praktyk. Szatan nie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ONI

BEZ CHECHRANIO

RZECZ O ŚRODKACH

UZASADNIENIA

REGRES KATECHEZY PARAFIALNEJ


komentarzeFacebook