Archwium > Numer 532 (12/2017) > Felietony > ZA CO JESTEM WDZIĘCZNY MARII TERESIE

ZA CO JESTEM WDZIĘCZNY MARII TERESIE

„Pan Bóg nie potrzebuje Polski do pracy misyjnej i potrafi wzbudzić sobie inne narody, które to zadanie spełnią. Nie Bóg nas potrzebuje i nie misje, ale to my potrzebujemy Boga i misji” – napisała bł. Maria Teresa Ledóchowska, pionierka ruchu finansowania społecznościowego misji, kobieta, która nigdy w życiu nie postawiła stopy na afrykańskim kontynencie, a zrobiła dla jego mieszkańców więcej niż tysiące tych, którzy latają tam co miesiąc. Im głębiej się wgryzam w jej życiorys, tym bardziej jestem przejęty jej determinacją, kreatywnością (organizowała na przykład zbiórki i sprzedaż na cele misyjne kapsli od butelek i starych znaczków pocztowych), rozmachem (edycje czasopism misyjnych wydawanych w coraz to innych językach), siłą przekonywania (zdarzało się, że po prelekcjach Marii Teresy ubodzy ludzie przynosili jej oszczędności całego swojego życia). Najbardziej zachwycają mnie w niej jednak trzy rzeczy.

Idea łaski jako odpowiedzi na zasługi, jest – wiem z doświadczenia – czymś, co potrafi skutecznie przytruć życie duchowe. Wiąże ręce tak, że nie są w stanie dać jałmużny (bo najpierw trzeba sprawdzić, czy potencjalny obdarowany na nią zapracował, czy się postarał i czy jest w stanie wylegitymować się przed naszą hojnością badaniem USG, które wykaże, że ma naprawdę pusty żołądek). Wpycha w robienie z Panem Bogiem pogańskich interesów w rodzaju: „Ja Tobie dużo męczących modlitw, Ty mi dużo kojących łask”. Na poziomie społecznym wystrzeliwuje zaś na surrealistyczne orbity: triumfalizmu, mesjanizmu, przekonania, że – jak pisał pewien sarmacki (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

LICZY SIĘ TYLKO TERAZ

Z liberała konserwatysta

PRZERABIANIE ZŁA

JA TYLKO NOSZĘ PACZKI

BAJKA O ŻYCIU


komentarzeFacebook