Archwium > Numer 534 (02/2018) > Felietony > OSTATNIE TAKIE TRIO

OSTATNIE TAKIE TRIO

Stefan Szczepłek

Niemal codziennie w przejściu podziemnym obok stacji metra Centrum koncertuje kapela warszawska. Właściwie są to już resztki kapeli. Zaledwie dwie, trzy osoby i pani zbierająca drobne datki do kraciastej czapki. Jest to miejsce o wyjątkowym natężeniu ruchu: skrzyżowanie Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich oraz plac potocznie zwany patelnią – punkt spotkań warszawiaków, tuż przy wyjściu z metra. Przy kapeli nikt się jednak nie zatrzymuje i mało kto docenia jej trud, wspierając choćby monetą, o banknocie nie mówiąc.

Klarnecista, akordeonista i pan grający na banjo urodzili się po wojnie, młodość mają już dawno za sobą. Do niedawna byli jeszcze gitarzysta i skrzypek. Śpiewają te same piosenki, które towarzyszyły ich dziadkom, rodzicom oraz ich własnej młodości. O Felku Zdankiewiczu, „chłopaku morowym, który przyjechał na urlop sześciotygodniowy”. O walce bokserskiej za oceanem, w której „sędzia uderzył tłuczkiem w pokrywkie i co widzowie ujrzeli? jak czarny Luiz z białym Szmelingiem prać się po gębach zaczęli”. O „pierwszym sierpnia, dniu krwawym”, sanitariuszce Małgorzatce i czerwonym autobusie, mknącym przez „ulice mego miasta”.

Kogo to dzisiaj obchodzi? Kapele podwórkowe należały kiedyś do folkloru stolicy i wielu innych polskich miast. Mijały się w bramach czynszówek z ostrzycielami noży. Po wojnie zamknięto je w rezerwatach. Orkiestra z Chmielnej mogła grać tylko na tej ulicy. Bronisław Wieczorkiewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, poświęcił kapelom i balladom podwórzowym prace naukowe. Wiech propagował folk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŚWIAT DOLNEGO ŚLĄSKA

MOGIŁA POD MUREM

PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

NA CAŁYCH JEZIORACH

CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA


komentarzeFacebook