Archwium > Numer 535 (03/2018) > Felietony > APOLOGIA ZAKOPANEGO

APOLOGIA ZAKOPANEGO

Jarosław Mikołajewski

– Dokąd?! Do Zakopca???!!!

Kiedy są ferie, trzeba dokądś wyjechać.

Bo jest córka, która wciąż jeszcze jest dzieckiem i chce mieć zimowe wakacje. I nabrać sił przed maturą.

Bo trzeba czasem uciec, żeby porozmawiać.

Bo trzeba coś zmienić, żeby utwierdzić się w tym, co jest, a także w prawie do niespodzianki.

Kiedy mieszkaliśmy we Włoszech, jeździliśmy w Alpy, do Val di Sole. Na zimnym śniegu ogrzewało nas słońce, rozweselała ciekawość świata i ludzka powszechna życzliwość.

Z czasem zaczęło nam brakować pieniędzy na zimową podróż w Alpy. Szukaliśmy wypoczynku w Polsce. Aż nasze myśli wróciły po latach do Zakopanego. A w ślad za myślami – my sami.

– Doookąd??? Do Zakooopca???

Większość znajomych nie lubi Zakopanego. Narciarze – bo, jak mówią, nie ma stoków jak trzeba, nie ma śniegu, trzeba czekać w kolejce i wcale nie jest taniej niż gdzieś tam. Koneserzy – bo ludzi, którzy w ortalionach chodzą po Krupówkach, mają za kogoś, delikatnie mówiąc, gorszego.

Pojechaliśmy więc mimo wszystko i wszystkich. Jak dorośli, którzy chcą na chwilę wrócić do dzieciństwa. Zrezygnować z miejsca nowego, zaskakującego, by odbudować dawne wrażenia. Wrócić do bezpiecznych odczuć szczenięcych lat.

***

Zaplanowaliśmy pobyt tak, by ranki należały do natury, a popołudnia do kultury.

Zamieszkaliśmy w Asturii przy Drodze do Białego, więc blisko nam było do jednej i drugiej. Z domu w prawo i byliśmy w lesie. W lewo i byliśmy w mieście. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PYTANIA O ŻYCIE WIECZNE

PIERWSZE KARTKI Z PODRÓŻY

WIZYTA DUSZPASTERSKA

CO ARTYSTA MOŻE I CO POWINIEN

NIEZWYKŁA CODZIENNOŚĆ METRA


komentarzeFacebook