Archwium > Numer 536 (04/2018) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

słynąca z przenikliwych wypowiedzi włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci w jednym ze swoich tekstów zamieszcza przejmującą parafrazę słów Ewangelii. Przytaczam ją, powołując się na przekład Wojciecha Solińskiego: „Ojcze nasz, który jesteś w niebie, rzezi naszej codziennej daj nam dzisiaj, zbaw nas od wszelkiego miłosierdzia, wszelkiej miłości i wszystkiego, czego nauczył nas syn twój, bo to i tak zawsze mieliśmy za nic, mamy za nic i mieć będziemy za nic, i niech tak się stanie”. Pewnie dla niektórych to odważne podejście do słów Pana Jezusa brzmi odrobinę szokująco, dla innych gorzko i prawdziwie.

Przypomniałem sobie o tej dziwnej modlitwie, bo niezwykle trafnie opisuje ona fragment naszego życia, kiedy na jednym oddechu mówimy o miłości, wzajemnym szacunku i szukaniu zrozumienia, a jednocześnie przy każdej nadarzającej się okazji dowodzimy swoich racji, mając za nic tych, którzy myślą inaczej. Mówimy, że tak musi być, że próba powstrzymania fali oceniania i porównywania to walka z wiatrakami. Jak się to ma do słów Pana Jezusa: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni”? Czyżby się pomylił i nie zauważył, że sądzenie to naturalny proces, który pozwala nam się odnaleźć w świecie społecznym? Czy wzywa nas do czegoś niemożliwego, mówiąc, by usunąć najpierw belkę z własnego oka, a dopiero potem drzazgę z oka swego brata? Warto o tym pomyśleć w czasie świąt Wielkiejnocy. W imieniu całej redakcji życzę Państwu, by radość ze zwycięstwa Życia nad śmiercią nie zamknęła się w kilku pierwszych dniach kwietnia, lecz była źródłem nieustającej nadziei, którą przynosi ze sobą Zmartwychwstały.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Dorosłym Głuptasom

Wstęp

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook