Archwium > Numer 536 (04/2018) > Felietony > MISTRZA WRZUCAMY DO KOSZA

MISTRZA WRZUCAMY DO KOSZA

Stefan Szczepłek

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu pozostaną w mojej pamięci nie ze względu na sukcesy Polaków, ale z powodu rodaków rozgoryczonych brakiem medali. Mamy wyjątkową skłonność do skrajnych ocen. Bezwarunkowo kochamy mistrza, ale kiedy przegra, nie zostawiamy na nim suchej nitki.

Przekonała się o tym Justyna Kowalczyk, która zdobyła w swojej karierze pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote. W polskim sporcie więcej wywalczyła tylko Irena Szewińska. Kowalczyk była też mistrzynią świata, wygrywała cykle zawodów o Puchar Świata. Kibice szaleli na jej punkcie. Przez pięć lat z rzędu w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” przyznawali jej tytuł najlepszego sportowca Polski.

W pierwszą sobotę stycznia oglądali w Telewizji Polskiej jej zwycięstwa, a potem wysyłali do TVP i „Przeglądu” SMS-y z jej nazwiskiem. Wieczorem podczas gali ogłaszano, że to ona dzięki tym SMS-om wygrała. Tomasz Majewski zdobył dwa razy złoty medal olimpijski (w pchnięciu kulą), ale nigdy nie wygrał plebiscytu, ponieważ startował latem, a wyniki ogłaszano zimą.

Oburzenie z powodu niefortunnych zasad punktacji wyraził nawet prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, były mistrz świata Ryszard Parulski, też w przeszłości zwycięzca plebiscytu. Uważając, że w 2012 roku Majewskiemu wyrządzono krzywdę, ufundował dla niego specjalną nagrodę, która miała być przeciwwagą dla tytułu przyznawanego przez „Przegląd Sportowy” i Telewizję Polską.

Jak widać, nawet środowisko sportowców jest podzielone i nie wszyscy mówią jednym głosem. O ile zwycięstwa nas łączą, poraż (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŚWIAT DOLNEGO ŚLĄSKA

W POWIETRZU

PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

GRÓB NIEZNANEGO KOLARZA

RAJD PRZEZ ŻYCIE


komentarzeFacebook