WIARA I KULTURA

Paweł Krupa

Kraków, trzydzieści lat temu. Ja, dominikański student, siedzę na dyżurze w zakrystii naszej bazyliki. Do kontuaru podchodzi staruszka, urocza babinka w kwiecistej chustce na siwych włosach, okryta grubą sukienną zapaską – przyjechała spod Krakowa, żeby „u Świętego Jacka” zamówić mszę świętą za zmarłego męża. Kiedy szukam odpowiedniej daty i godziny w zakrystyjnym rejestrze, ona spostrzega umieszczony pod szybą, na ladzie, plakat zapowiadający kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, którego hasłem jest zdanie Jana Pawła II: „Wiara rodzi kulturę”. Kobiecina myśli chwilę, a potem odzywa się do mnie tymi słowami:

– Ma racje tyn nas papiez!

Pomyślałem sobie coś w rodzaju: „Cóż ty możesz z tego zrozumieć”, i widocznie wyraz mojej twarzy zdradził sekret myśli, gdyż kobieta dodała:

– No, ma racje, mówię braciskowi. Widzi bracisek, ja tu przysłam na msze dać za mojego zmarłego chłopa. On w Boga mało co wiezył, pił, łokrutnik strasny był i cęsto mnie bił. Tak mnie proł, ze ja od tego ogłuchłam na jedno ucho. I tak sobie myślę, ze jakby on był bardzij wiezący, to on by nie był taki łokrutny i by mnie tak nie proł. Bo wiara rodzi kulturę, bracisku, racje ma nas papiez.

Spokorniałem natychmiast i przyrzekłem sobie na przyszłość nie wydawać o ludziach pochopnych sądów, nawet po cichu.

Wzajemne relacje pomiędzy wiarą a kulturą stały się w ciągu ostatnich dziesięcioleci jednym z dominujących tematów chrześcijańskiego dyskursu. Pisali o tym i mówili papieże, teologowie, filozofowie, socjologowie, artyści, politycy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Superoferta

Zachwyt bez końca

WAKACJE

TEKST I KONTEKST

ZIMOWA OPOWIEŚĆ


komentarzeFacebook