Archwium > Numer 538 (06/2018) > Felietony > ŚWIAT DOLNEGO ŚLĄSKA

ŚWIAT DOLNEGO ŚLĄSKA

Stefan Szczepłek

Wszedłem do kościoła Pokoju w Świdnicy i usłyszałem Mszę Bacha. Kilka godzin później ledwie przekroczyłem próg kościoła Pokoju w Jaworze, a już z każdej empory zaczęły mnie otaczać Koncerty Brandenburskie. A może było odwrotnie? Przecież nie dostrzegłem żadnej orkiestry, klawesynu, śpiewaków. Tylko słyszałem niewidzialne.

Tydzień spędzony na Dolnym Śląsku to przeniesienie się w inny świat. Codzienne ustalanie trasy, każdego dnia w innym miejscu, to rytuał sam w sobie. Obłożeni przewodnikami, spacerownikami, mapami wybieraliśmy miasta, kościoły, pałace, zamki. Na końcu naszej podróży w Dusznikach towarzyszyły nam pasące się pod pensjonatem sarny, gdzie indziej – widoki na Śnieżkę, lasy lub park. Kocham to. Zwiedzanie jest moją drugą naturą. Nieważne, gdzie jestem i co oglądam. Ciekawie jest wszędzie.

Lubię sobie wyobrażać, co w jakimś miejscu się działo, kto tam był, co robił, kojarzyć fakty. Może z nich nic nie wynikać, ale jest zabawą. Jak choćby to, co związane jest z dwiema miejscowościami położonymi w odległości pięciu kilometrów od siebie: Sobieszowem i Jagniątkowem. Obydwie leżą dziś w granicach Jeleniej Góry.

W Jagniątkowie znajduje się przepiękna, tajemnicza willa wyglądająca jak pałac, w której mieszkał Gerhart Hauptmann, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1912 roku. Siedem lat po Henryku Sienkiewiczu i dwanaście przed Władysławem Reymontem. Nie czytałem niczego, co wyszło spod pióra Hauptmanna. Patrząc na willę, widziałem tylko mojego starszego brata, który w drugiej połowie lat pięćdziesiątych jako proletariackie dziecko przyjechał tutaj z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

LONDYN - SZTYNORT

ŚWIĘTO PAŃSKIEJ SKÓRKI

ŻYCIE Z KALENDARZA

GRÓB NIEZNANEGO KOLARZA


komentarzeFacebook