Archwium > Numer 539 (07/2018) > Felietony > SZELEST POŻÓŁKŁYCH KARTEK

SZELEST POŻÓŁKŁYCH KARTEK

Stefan Szczepłek

Targi książki przyciągają co roku na Stadion Narodowy około stu tysięcy ludzi. To prawie dwa razy więcej niż kibiców, którzy przycho- dzą tam na mecz reprezentacji Polski. Mecz trwa półtorej godziny, a targi cztery dni. Obok siebie, na stoiskach wydawców zajmują miejsca prawdziwi koryfeusze kul- tury oraz celebryci, których krótka sława zależy od mody i promocji, a nie od faktycznych dokonań.

Olga Tokarczuk, Józef Hen, Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Wiesław Myśliwski będą zawsze, bo żyją w swoich książkach. A znane z telewizji gwiazdki, do których dziś po autograf ustawiają się tłumy większe niż do prawdziwych pisarzy, na kolejnych targach będą kupowały bilety wstępu. Oczywiście jeśli uznają, że warto przyjść w roli widza. W mojej branży znam paru sportowców lub trenerów, którzy więcej książek „napisali”, niż przeczytali. Spotkałem też na targach kilku znanych polityków. Nieśli pod pachą jakieś książki, więc zakładam, że czytają. Kiedy jednak publicznie, ex cathedra, zabierają głos, mam co do tego wątpliwości.

Z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Jednak targi książki w Warszawie, jesienne w Krakowie i Katowicach, letnie w Świnoujściu, Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni, Bieszczadzkie Lato z Książką w Lesku, Przemyślu, Sanoku czy piknik literacki Imieniny Jana (Kochanowskiego) w Warszawie, połączone ze spotkaniami z autorami, gromadzą setki ludzi głodnych wiedzy i pragnących wymienić myśli z osobami, które uważają za mądre. Jednocześnie w Polsce zamyka się coraz więcej księgarń, znikają albo tracą dawny blask (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MARZENIA SPOD CHOINKI

KUTER FLAGOWY

KAWA W ZAWIESZENIU

GRÓB NIEZNANEGO KOLARZA

SĄDNE DNI


komentarzeFacebook