Archwium > Numer 539 (07/2018) > Felietony > TAM, GDZIE NAS NIE MA

TAM, GDZIE NAS NIE MA

Paulina Wilk

Zerkam na ukos – w przeciwległym rogu pokoju, na malowanej skrzyni z mangowca leży Jedyna historia Juliana Barnesa. Chciałabym ją przeczytać. Chciałabym też leżeć z psem w wysokiej trawie, łaskotać się w ucho zielonym źdźbłem. Chciałabym umyć okna i upiec ciasto z truskawkami, a potem siedzieć nad nim z przyjaciółkami i podtrzymywać istnienie świata, rozmawiając o jego przyziemnościach i wyżynach. Chciałabym też przejść Bieszczady w sierpniowym słońcu i człapać w monsunowym deszczu przez Kalkutę. Wrócić do wszystkich miejsc, w których czułam się szczęśliwa, i pojechać do wielu, które mogłyby jeszcze dotknąć mnie do żywego. Być z kimś i w samotności. Chcę tego wszystkiego naraz, dokładnie w chwili, w której robię coś innego, czego również chcę – piszę ten felieton.

Pamiętam czas, kiedy nie chciałam niczego. Leżałam. Istniałam, ale bez przekonania, w poczuciu, że znajduję się poza własnym zasięgiem, poza uzasadnieniem. Miałam ze dwadzieścia lat. I tyle czasu, że wydawał mi się oceanem nie do przepłynięcia. Nie rozumiałam, dlaczego starsi ode mnie tak często powtarzali, że nie mają czasu. Samych siebie – swoje pragnienia – odkładali na weekend, na urlop, na drugi dzień Wielkanocy. Bo robili coś pilniejszego, coś na już.

Teraz jestem po drugiej stronie lustra. Z apetytem na życie, z zachłannością, która budzi mnie przed świtem i kotłuje myśli. Z wciąż nieopanowaną sztuką wyboru i powiązanej z nią utraty – cokolwiek zdecyduję, będę musiała coś innego pożegnać. Poczekaj, Julianie Barnesie, p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SUMIENIE NA TALERZU

RADOŚĆ JEŹDZI TACZKĄ

NIEDZIELA PO POŁUDNIU

MINUTY PRZED ŚWITEM

WCHŁANIANIE ŚWIATA


komentarzeFacebook