PIĘKNO NIEPOKALANEJ

Często się zastanawiam, dlaczego Maryja jest przedstawiana na obrazach jako niezwykle piękna, wręcz idealna. A przecież wiemy, że była zwyczajną kobietą, taką jak inne. Dlaczego tak bardzo podkreśla się na obrazach Jej urodę?

Za tym pytaniem kryją się kolejne: Czym jest piękno? Czym jest piękno człowieka? Czym jest piękno Boga? W jaki sposób łaska czyni nas pięknymi, a grzech oszpeca? Nie zamierzam udawać, że potrafię zwięźle i adekwatnie odpowiedzieć na każde z nich. Chciałbym raczej zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną – szczególnie dzisiaj – kwestię: to, że Maryja była piękna i że jest tak przedstawiana, ma duże znaczenie dla zrozumienia Bożego działania w stosunku do nas. Przez Maryję Bóg chce bowiem wprowadzać piękno do naszych dusz i całego świata. Ten zamysł Boga najmocniej ujawnił się w zachowaniu Maryi od grzechu pierworodnego, a więc w Niepokalanym Poczęciu. Niepokalana jest bowiem – jak pisał genialny poeta dziewiętnastowiecznej Anglii Gerard Manley Hopkins SJ – przeźroczysta jak powietrze i bez zniekształceń przekazuje nam boskie piękno i chwałę.

Wielki Wyjątek

Niepokalana Maryja jest szczególnie piękna, ponieważ jest Wielkim Wyjątkiem od zmazy grzechu pierworodnego. W naszej – deklaratywnie raczej niż realnie – egalitarnej epoce takie stwierdzenia przyjmuje się raczej niechętnie. Ktoś napisał, że w ludzkim myśleniu zachodzi interesujące zjawisko: jeśli ktoś mówi, że a jest większe albo lepsze od b, to pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest to, że b jest małe albo złe. Podobny mec (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PACIERZ CZY MODLITWA WŁASNYMI SŁOWAMI

Zło dobrem zwyciężaj

JAK TRAKTOWAĆ CIAŁA ZMARŁYCH

DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY NIEDZIELĘ?

DZIEWICZE POCZĘCIE CHRYSTUSA


komentarzeFacebook