Archwium > Numer 542 (10/2018) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

decyzja papieża Franciszka o zmianie dotychczasowego brzmienia przepisu Katechizmu Kościoła katolickiego dotyczącego stosowania kary śmierci na nowo rozbudziła dawno przygasłą dyskusję. Z jednej strony pojawiły się głosy tych, którzy podkreślali, że jest to kontynuacja nauczania Jana Pawła II. Z drugiej strony byli i tacy, którzy przy całym zrozumieniu dla poszanowania godności człowieka stawiali pytanie o prawo społeczeństwa do obrony przed osobami szczególnie niebezpiecznymi. Jeszcze inni zastanawiali się nad konsekwencjami praktycznego zastosowania takiego kroku w kontekście wojny toczonej ze światowym terroryzmem i z tzw. Państwem Islamskim.

Jak w tej sytuacji mają się zachować chrześcijanie? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze miesięcznika. Przecież brzmienie piątego przykazania Dekalogu jest niezmienne, kara śmierci jest zakazana w ponad 100 krajach na świecie, a w 140 nie jest wykonywana. Wszyscy też doskonale wiemy, że należy bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tylko jak to powiedzieć tym, którzy w dramatycznych okolicznościach stracili swoich bliskich i domagając się kary śmierci dla zbrodniarzy, upominają się – w swoim odczuciu – o sprawiedliwość? Nie każdego w końcu stać na moralny heroizm przebaczenia i miłosierdzia wobec agresora. Jak pogodzić prawo do życia z oddaniem sprawiedliwości pokrzywdzonym?


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nostalgia większa niż prawda

Drodzy Czytelnicy,

A jeśli Boga nie ma...

Dano nam aż tyle

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook