PIERONA!

ks. Grzegorz Strzelczyk

Czasem trzeba użyć słowa, które pozwala dać upust zdenerwowaniu. W śląskiej godce mamy niewulgarne „pierona” albo „pieronie”, co odpowiada treściowo polskiemu „do pioruna”, ale lepiej działa emocjonalnie. A dlaczego od tego zaczynam? Zaraz wyjaśnię.

W napisanym nie tak dawno liście do Ludu Bożego papież Franciszek wskazał klerykalizm jako jeden z głównych powodów tego, że Kościół nie radził sobie i często dalej nie radzi z problemem wykorzystania seksualnego nieletnich przez duchownych. Dodałbym, że to „nieradzenie sobie” rozciąga się, niestety, także na inne „grube” grzechy kleru. Nie będę ich tu wyliczał ani grzmiał na sprawców. Bardziej interesuje mnie to, skąd ów paskudny duch klerykalizmu w Kościele się wziął, co sprawiło, że rozsiadł się tak wygodnie i wszechogarniająco. A precyzyjniej jeszcze: Czy coś w teologii Kościoła katolickiego ubiegłych wieków mogło się do tej sytuacji przyczynić?

Kładę akcent na słowo „teologia”, jest bowiem dla mnie niezwykle istotne, czy grzechy się rodzą po prostu z ludzkiej słabości, czy też mają ułatwioną drogę przez teologiczny błąd. Błąd taki nie musiałby być nawet herezją – czasem wystarczy jednostronność, pomijanie jakichś wątków na korzyść innych, subtelne przesunięcie akcentów. Trzeba pamiętać, że większość osób formujących się w Kościele przyjmuje dość bezkrytycznie to, co jest treścią kościelnego nauczania. A i samym teologom zdarza się gubić balans i przedkładać polemiczny zapał nad systemowe wyważenie.

Je (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WYŚWIĘĆMY, TYLKO CO DALEJ

PISANE Z BOBRAMI NA GŁOWIE

FUZEKLE A SPRAWA ZMARTWYCHWSTANIA

UŚWIETNIACZE

SPORTY EKSTREMALNE


komentarzeFacebook