MY TU TYŻ SOM

ks. Grzegorz Strzelczyk

Przez miesiąc biłem się z myślami, czy ten tekst ma rzeczywiście być o tym, o czym będzie. Ale skoro nazwałem cykl „Śląska prowincja”, to nie wypada teraz robić uników. A pewnie ten listopad – jeśli coś nadzwyczajnego się nie zdarzy w czasie wyborów – będzie zdominowany przez wydarzenia związane z jedenastym listopada. Czyli świętowaniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybaczcie, że nie piszę „przez nas”. Nie jakobym się z polską wspólnotą nie identyfikował. Tylko kiedy myślę „my”, to jakoś bardziej mam przed oczami Kościół, w którym są Polacy, Ślązacy, Kaszubi, Niemcy, Ukraińcy (i tylko dobry Ponbóczek zdoła zliczyć, kto jeszcze), niż polską wspólnotę narodową. Kościół, w którym wolność zyskaliśmy dzięki zanurzeniu w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Jednak przyznaję się – w tytule nie chodzi ani o jedno, ani o drugie z tych „my”. Bo jest jeszcze trzecie „my” – bardzo luźne, niestowarzyszone, niezorganizowane, raczej ciche. „My” tych, którzy mają w ogóle trudność z narracją odzyskania niepodległości, bo pamiętają, że ich przodkowie przez całe pokolenia żyli w innych organizmach niż Rzeczpospolita. Dlatego nie tylko zaborów, ale nawet potopu nie pojmują jako swojej historii. „My”, które Sienkiewiczowi wdzięczne jest nie za pisanie „ku pokrzepieniu serc”, ale na przykład za wzmiankę o tym, że Jan Kazimierz uszedł na Śląsk. Bo czasem jest to jeden z nielicznych punktów zaczepienia w rozmo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DLACZEGO NIE TĘSKNIĘ ZA WASZBRETEM

FUSBALORZE

REQUIEM DLA ASCEZY

KRÓL JEST NAGI

PRZED SZKODĄ?


komentarzeFacebook