MOJE KINO

Jacek Sobczyński

Pięć milionów widzów na Klerze, światowy sukces Zimnej wojny i wszędobylski Patryk Vega, który na dobre rozkochał w sobie pewną część kinowego audytorium. O polskim kinie mówiliśmy przez całe dwanaście miesięcy. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Ja wybrałem mniej głośne produkcje, które naprawdę zasługiwały na to, by dyskutowano o nich równie zaciekle.

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

reż. Martin McDonagh

Na pewno McDonagh za bardzo zapatrzył się w twórczość braci Coen, ale z drugiej strony – jeśli już czerpać, to tylko ze szlachetnego kruszcu. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri to praktycznie ta sama bajka, jeśli chodzi o operowanie formą, zderzenie ze sobą absurdu, pastiszu i tragedii. Choć nie do końca. Osią wszystkich filmów Coenów jest główny bohater, który za sprawą jednego, pozornie błahego zdarzenia uruchamia samonapędzającą się lawinę. Tu odwrotnie – najpierw lawina, czyli śmierć córki głównej bohaterki, Mildred, a następnie krucjata matki, by za wszelką cenę złapać tych, którzy są za to odpowiedzialni. Ogląda się to wyśmienicie, niczym western o ostatniej sprawiedliwej. Ale western współczesny, skrojony pod biedną prowincję Stanów Zjednoczonych.

Ciche miejsce

reż. John Krasinski

Trochę niespodziewanie debiutancki film znanego z serialu The Office Johna Krasinskiego okazał się najlepiej ocenianym horrorem roku. Dlaczego? Krasinski ani nie robi z widza idioty, każąc mu bać się zab&o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Sobczyński - ur. 1985, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był redaktorem prowadzącym miesięcznika "Film", publikował m.in. na łamach pism "Przekrój","K MAG", "Exklusiv", "Polska Times" oraz na portalach Filmweb i Onet. Odpowiedzialny za program festiwalu filmowego Transatlantyk. Redaktor książki "Świat żelaznych szmat" Zygmunta Kałużyńskiego oraz autor powieści "Nie rozumiemy się bez słów". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KTO NAPRAWDĘ ZABIŁ?

CO PRZEGAPILIŚCIE W KINIE W TYM ROKU

ZABIĆ SIĘ - ŁATWO POWIEDZIEĆ

WIDOK Z POZYCJI KLĘCZĄCEGO

PO PROSTU INNA


komentarzeFacebook