Archwium > Numer 544 (12/2018) > Orientacje > KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI
Jedna woli reportaż, druga ceni sobie powieść. Jedna interesuje się przyszłością, druga wciąż grzebie w przeszłości. Dwie pisarki – Anna Król i Paulina Wilk, zawodowo duet do literackich zadań specjalnych – organizatorki Big Book Festiwalu i twórczynie kawiarnio-księgarni Big Book Cafe zdradzają, które książki zrobiły na nich szczególne wrażenie w mijającym roku i które na dłużej zostaną na ich półkach.
Oto jedenaście tytułów, w dziesięciu rekomendacjach.
 

Półka Ani

Natalia Fiedorczuk-Cieślak,

Ulga

To druga powieść autorki nagrodzonej w 2017 roku Paszportem „Polityki” za literacki debiut i książka, której czytanie na pewno nie przynosi ulgi. Fiedorczuk-Cieślak dała się już poznać jako pisarka analizująca drobiazgowo psychikę młodych matek, wydzierając temat macierzyństwa poradnikom lifestyle’owym. Teraz do worka niełatwych literackich tematów dorzuca skomplikowane relacje pomiędzy partnerami. Jest w tej książce zakochanie i magia nowego związku, jest zadziwienie życiem codziennym, ale też cierpienie i samotność, gdy partnerzy zaczynają się od siebie oddalać. To również opowieść o przechodzącym z pokolenia na pokolenie doświadczeniu przemocy i próbie uwalniania się od męskiej zależności.
Czytanie tej książki jest jak stąpanie po kruchym lodzie. Co chwilę pęka jakiś fragment, wydawałoby się, stałego lądu i co chwilę pojawia się pytanie: Czy ja też tak żyję?
 

Wiesław Myśliwski,

Ucho igielne
Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Król - pisarka, wydawca, autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" i "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" oraz spektakli teatralnych i projektów; pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festivalu oraz współtwórczyni niezależnego centrum literackiego Big Book Cafe. (wszystkie teksty tego autora)

Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NASZE ŻYCIE NIE NALEŻY DO NAS...

DOPÓKI NIE WIESZ, CZY DOJDZIESZ, IDŹ

TRZY MIŁOŚCI

PRZESZŁOŚĆ I TAK CIĘ DOPADNIE...

WYJEŻDŻAMY. JESTEM ŻYDÓWKĄ


komentarzeFacebook