TROWA

ks. Grzegorz Strzelczyk

Całkiem niedawno na śląskiej prowincji odbył się światowy szczyt klimatyczny. Lokalizacja w sumie niezła, bo Ślązacy z własnego doświadczenia wiedzą coś na temat niefajnych skutków niemądrej eksploatacji kopalin, a i szerzej – nie najmądrzejszej gospodarki surowcowo-energetycznej. Z początku miałem nadzieję, że wykorzystamy światowy szczyt, żeby temat podjąć lokalnie, wszczynając poważną debatę o tym, jak poprawić na Śląsku sytuację ekologiczną. Ale im bliżej było szczytu, tym coraz bardziej gasło we mnie przekonanie, że władzom, które zabiegały o zlokalizowanie imprezy w Katowicach, chodziło o coś więcej niż o tak zwaną promocję miasta. Cokolwiek dużego chętnie byśmy zorganizowali, byle nam Katowice zauważyli. Szczyt klimatyczny do wzięcia? OK, bierzemy.

Nie będę komentował osiągnięć szczytu czy też miejscowych kościelnych wysiłków, by przy tej okazji wyrobić w wiernych nieco wrażliwości ekologicznej. Opowiem o tym, co wielu mieszkańcom Katowic rzuciło się w oczy, pobudzając do komentarzy dorównujących kwaśnością odczynowi deszczów z czasów, kiedy jeszcze przemysł ciężki truł nas skuteczniej niż obecnie.

W okresie słusznie minionego ustroju krążyło mnóstwo kawałów na temat tego, co się robi w prowincjonalnych miasteczkach, zakładach pracy itd. przed wizytą pierwszego sekretarza partii tudzież innego dygnitarza: czynność malowania trawy (a na Śląsku „trowy”) na zielono, żeby dobrze wypaść w oczach gościa, była bodaj najbardziej przysłowiowa. Ta zieloność – dosłownie i w przenośni – stanęła mi przed oczami i nabierała intensywności w mi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

RYCHTUJMY SIĘ

WYŚWIĘĆMY, TYLKO CO DALEJ

KILKA SŁÓW O STANACH SKUPIENIA

ŻEŃSKOKATOLICKI?

REGRES KATECHEZY PARAFIALNEJ


komentarzeFacebook