Archwium > Numer 546 (02/2019) > Orientacje > WYJEŻDŻAMY. JESTEM ŻYDÓWKĄ

WYJEŻDŻAMY. JESTEM ŻYDÓWKĄ
"Dom z dwiema wieżami"; aut. Maciej Zaremba Bielawski; tłum. Mariusz Kalinowski; wyd. Karakter, 2018, s. 320

Anna Król

Maciej Zaremba Bielawski nie jest debiutantem. To doświadczony dziennikarz i reporter. Pisarz mający na koncie kilka książek. A jednak język, jakim posługuje się w Domu z dwiema wieżami, bywa po dziecięcemu prosty, osobisty, miejscami nawet trochę naiwny, przez co jeszcze bardziej porusza. Zaremba Bielawski pisze jakby dwie opowieści jednocześnie – raz pozwalając im biec równolegle, a czasem splątując ich przebieg. Pierwsza to historia najbliższa autorowi, sięgająca w głąb ubiegłego stulecia, rekonstrukcja losów dwóch rodzin. Druga jest znacznie bardziej uniwersalna – opowiada o ludzkości, o człowieku i świecie, w którym żyje – o Europie i jej najnowszych dziejach.

A początek tym opowieściom dało zdanie wypowiedziane przez jego matkę w grudniu 1968 roku: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”.

Ich losy

Pięćdziesiąt lat później Bielawski próbuje nie tylko przypomnieć sobie tamten czas, ale też zrozumieć, co było przedtem i co musiało się zdarzyć potem. Sprawdza, jak zdarzenia z życia dziadka, żydowskiego sędziego, doświadczenia ukrywającej się matki oraz Holocaust naznaczyły losy kilku pokoleń. Zaremba Bielawski przygląda się przeszłości rodzin matki i ojca, prowadząc równoległą opowieść o dwóch różnych rodach. A kiedy ma opisać moment pierwszego spotkania rodziców, sam się dziwi, jak to możliwe, że tych dwoje się odnalazło. Zastanawia się, jakie okoliczności musiały zajść, by jedna rozmowa, kilkugodzinne spotkanie, sprawiła, że dotychczas obcy sobie ludzie, pochodzący z najbardziej odległych światów, zdecy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Król - pisarka, wydawca, autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" i "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" oraz spektakli teatralnych i projektów; pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festivalu oraz współtwórczyni niezależnego centrum literackiego Big Book Cafe. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY

NATURA JAKO WIELKI MECHANIZM ZEGAROWY

ZAGINĄĆ W ŚWIECIE

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

NASZE ŻYCIE NIE NALEŻY DO NAS...


komentarzeFacebook