BEZ CHECHRANIO

ks. Grzegorz Strzelczyk

Felieton jako gatunek literacki daje możliwość, a nawet zachęca do uruchomienia pewnej dawki humoru. Dziś jednak – ostrzegam – będzie śmiertelnie poważnie, bez tytułowego chechranio, czyli chichotu.

Przed kilkoma tygodniami powierzono mi kierowanie zespołem, który w archidiecezji katowickiej ma przygotować i wdrożyć system prewencji wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży. Czyli sprawić, żeby w przyszłości ofiar było jak najmniej, a najlepiej, żeby nie było ich wcale. Słuchając opowieści osób wykorzystanych seksualnie (żadne statystyki tego nie zastąpią, choć już po nich włos się jeży), wszelkie chechranie zamiera. Na dłużej. Jeśli więc zrobimy marną prewencję, to ofiary nadal będą. Ta perspektywa nie sprawia, że sypiam lepiej. Zwłaszcza że każdej takiej osobie, której nie uda się uchronić, trzeba będzie jeszcze spojrzeć w oczy w dniu sądu.

Pewnie przy okazji tych prac będziemy musieli napisać dokument określający zasady prewencji, kodeks postępowania itd. Ale publicznie wyznaję, że nie wierzę w skuteczność tego typu działań, jeśli nie będą się one wiązały ze zmianą mentalności osób, które są przez prawo do czegoś zobowiązane, czyli że muszą mieć one w sobie ducha tegoż prawa: wewnętrzne nastawienie na realizację dobra, o które w prawie chodzi. I to jest wyzwanie: tak przeorientować mentalność ludzi w Kościele, żeby myśleli najpierw o cierpieniu ofiar. I o tym, jak mu skutecznie zapobiegać. A to musi pociągać za sobą gotowość do szybkiego i zdecydowanego reagowania zwłaszcza wtedy, kiedy już ktoś ucierpiał.

Myślenie najpierw o ofiarach wymagać będzie &nd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

LAUDATO SI' I EZT

FUZEKLE A SPRAWA ZMARTWYCHWSTANIA

ZA BAJTLA

WACHTYRZE

NIGDY NIE BYŁO TAK DOBRZE


komentarzeFacebook