DORA MARKUS

Jarosław Mikołajewski

Jest 25 września 1928 roku. Bobi Bazlen, triesteńczyk, tłumacz i badacz literatury niemieckojęzycznej, wysyła Eugenio Montalemu, poecie, który prawie pięćdziesiąt lat później dostanie Nagrodę Nobla, zdjęcie kobiety. Nie całej. Na fotografii, którą Montale wyjmie z koperty, są kobiece nogi – od rozstawionych lekko stóp po wysokie uda. Kobieta ma delikatnie lamowane jasne buciki z paskiem, na niewysokich obcasach. Wyżej jest sukienka. Ciemna, plisowana, z koronkową aplikacją. Przód sukienki jest wyżej niż tylna krawędź. Jak gdyby fotograf poprosił modelkę, żeby lekko ją podciągnęła do zdjęcia. Żeby delikatnie zgięła w kolanie lewą nogę i nieznacznie odchyliła stopę. W liście, który Bazlen dołącza do fotografii, są słowa: „Gerti i Carlo: dobrze. W Trieście ich gościem jest przyjaciółka Gerti, o cudownych nogach. Napisz o niej wiersz. Nazywa się Dora Markus”.

Gerti to autorka zdjęcia, Gertrude Frankl Tolazzi. Rówieśnica Bobiego Bazlena, urodzona w 1902 roku w Grazu, mieszkająca w Trieście. Żydówka, tak samo jak bohaterka jej fotografii. Carlo Tolazzi jest mężem Gerti.

Gerti gra na pianinie, jest fotografką, operatorką filmową. Będzie pracowała między innymi z Fritzem Langiem. Po wprowadzeniu praw rasowych w 1938 roku w porę wyjedzie do Szwajcarii. Wielu jej bliskich nie przeżyje Zagłady. Ona sama umrze w 1989 roku w Trieście, który siedem lat po śmierci Gerti poświęci jej dużą wystawę. Twarz Gerti znamy z portretów fotograficznych, głos z nagrania, na którym opowiada swoją historię. Można by wiele powiedzieć o jej pracy i los (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OKAZJA DO NAWRÓCENIA

APOLOGIA ZAKOPANEGO

ODDECH DUSZY

PROŚBA O ŁAGODNOŚĆ

PIERWSZE KARTKI Z PODRÓŻY


komentarzeFacebook