W SUCHAELNICY

ks. Grzegorz Strzelczyk

Wielki Post trwa w najlepsze, pokutujemy aż furczy. Prócz postnych standardów, takich jak gorzkie żale czy droga krzyżowa, w parafiach – w zależności od kreatywności duszpasterzy i świeckich – pojawiają się też inne, bardziej lub mniej wymyślne nabożeństwa. No i dobrze, bo jeśli ktoś pokutuje, jest wówczas szansa, że będzie to miało jakiś związek z jego wewnętrznym nawróceniem. Im więcej form, im więcej okazji, tym lepiej.

Niemniej może to już wiek, a może post właśnie czyni mnie nieco marudnym. A na cóż mógłby zawodowo marudzić marudny teolog, jeśli nie na jakieś teologiczne wątki? Wybaczcie zatem, ale tym razem dam upust postnej frustracji. Postnej – bo to wśród pokutnych form pobożności leży przyczyna mojego marudzenia. A dokładnie w języku, w jaki nasze pragnienie pokuty bywa przyodziewane. Ale po kolei.

Przede wszystkim: idea pokuty. Otóż w Chrystusie dostępujemy zbawienia darmo. „(…) nic, co poprzedza usprawiedliwienie, wiara lub uczynki, nie zasługuje na łaskę usprawiedliwienia” – nauczał Sobór Trydencki w ósmym rozdziale Dekretu o usprawiedliwieniu (1547 rok). To konieczny punkt wyjścia do zrozumienia, czym jest chrześcijańska pokuta. Otóż nie ma ona na celu – bo nie może mieć – spowodowania zmiany w Bogu, przemiany Jego nastawienia do nas. Bóg jest łaskawy sam z siebie. Pokuta dotyczy jednego wymiaru skutków grzechów – a mianowicie tego, że grzesząc, staję się gorszy. Kiedy Bóg przebacza grzechy, działa też ku naprawie tych skutk&oa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DRONOWA ZGROZA

ZA NIESKORO

PRZYKRYWANIE LUTRA

GELTAK, A KWESTIA GENDER

RYCHTUJMY SIĘ


komentarzeFacebook