Archwium > Numer 548 (04/2019) > Felietony > NA CAŁYCH JEZIORACH

NA CAŁYCH JEZIORACH

Stafan Szczepłek

Kiedy wybieram się na wakacje na Mazury lub nad morze, jestem tam już duchem w chwili, kiedy w Warszawie wsiadam do samochodu. Sama droga jest radością, której żaden korek ani zła pogoda nie są w stanie mi popsuć. Jeśli na Mazury, to zwykle przez Pułtusk, Ostrołękę, a powrót przez Łomżę. Lub odwrotnie. Same znajome miejsca.

Za Rozogami mogę jechać prosto, przez cudownie położony Zgon, który upodobał sobie pisarz Igor Newerly, goszczący tutaj nawet noblistę Johna Steinbecka. Ale najczęściej skręcam z głównej drogi w prawo, przez piękny las, bo innych na Warmii i Mazurach nie ma. Z boku zostawiam Krzyże. Nie są po drodze, ale za każdym razem myślę sobie, jaką rolę odegrały w historii polskiej kultury. To tutaj od lat pięćdziesiątych zaczęli przyjeżdżać twórcy Studenckiego Teatru Satyryków i ich przyjaciele: Jerzy Markuszewski, Agnieszka Osiecka, Stanisław Tym, Andrzej Drawicz, Olga Lipińska, Krystyna Sienkiewicz, Andrzej Wajda, Jerzy Dobrowolski, Wojciech Siemion, Maryla Rodowicz… Cała kulturalna Warszawa szukała tutaj inspiracji, bawiła się i kochała.

To tutaj Agnieszka Osiecka napisała wiersz o skrywanej miłości do Jeremiego Przybory. Adam Sławiński skomponował do niego muzykę i tak powstała jedna z najbardziej romantycznych polskich piosenek „Na całych jeziorach ty”.

Jadę do Prania, z płonną nadzieją, że przy leśniczówce spadnie na mnie jakiś okruch talentu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jeśli furtka jest zamknięta, to wiem, że trzeba okrążyć zabudowania, aby zajrzeć na podwórko od strony Jeziora Nidzkiego.

Potem na Uktę. Po lewej (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ ŚWIAT

KAWA W ZAWIESZENIU

PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

LEKCJA NA CMENTARZU

GRÓB NIEZNANEGO KOLARZA


komentarzeFacebook