ŻYCIE Z KALENDARZA
Od ponad pięćdziesięciu lat robi zapiski - drobne wydarzenia, wydatki, spotkania. Czasem przemyślenia. Coś, co ucieszyło, zastanowiło. Dzień po dniu. Na naszą prośbę wyjął z szafy stare pudła i zajrzał do swoich kalendarzy.

FOT. ROMAN BIELECKI OP


Katarzyna Kolska, Roman Bielecki OP: Ile ich jest, panie Stefanie?

Stefan Szczepłek: Nie wiem. Zacząłem pisać w 1966 roku. Wcześniej prowadziłem pamiętnik, jak to kilkunastoletni chłopak, zwłaszcza w okresie pierwszych miłości. Byłem młodym Werterem…

Czyli powinny być pięćdziesiąt trzy.

Chyba nie ma wszystkich…

To raczej kalendarzyki niż kalendarze.

Przez pierwszych kilka lat używałem takich małych, z Domu Książki. Ale ponieważ się rozwinąłem literacko, więc przerzuciłem się na większy format. Bo jeżeli chodzi o pisanie, to ja jestem Józef Ignacy Kraszewski. Lubię dużo pisać.

Od początku traktował pan to jako pomysł długoterminowy?

Tak. Ale wyłącznie dla siebie. Nigdy nie myślałem o tych kalendarzach w kategoriach ewentualnej pomocy w przyszłości, że na ich podstawie będę mógł napisać jakąś książkę wspomnieniową. Ta, którą napisałem (Szkoła falenicka – przyp. red.), powstała bez pomocy kalendarzy. W ogóle do nich nie zaglądałem. Nie dbałem specjalnie o fakty i daty. Ufałem swojej pamięci. Nic nie zmyślałem.

Pamięta pan pierwszy wpis do kalendarza?

Kalendarz gdzieś się zapodział, więc mogę się jedynie domyślać. To był 1966 rok, dziesiąta klasa liceum. Rok przed maturą. Pierwsza prawdziwa miłość. Więc pewnie wszystko dotyczyło właśnie tego. No i na pewno pisałem o kinie.

O kinie?

To znaczy o filmach, które obejrzałem. Na pewno w moich wpisach były też piłka nożna i grzybobrania. No i muzyka, która stale siedzi mi w głowie.

Pisze pan codziennie, na bieżąco czy po kilku dniach uzupełnia pan zaległości?

Nie ma reguły. Gdy mi coś chodzi po głowie, to zapisuję.

Co zasługuje na taką uwagę?

To, o co pani pyta, dowodzi, że żadnej głębi w tych kalendarzach nie ma. Zapisuję raczej fakty. Czyli – widziałem film, kupiłem książkę, byłem tu, spotkałem tego. Można powiedzieć, przekładając to na dzisiejsze czasy, że to jest taki Facebook i Twitter w jednym, tylko że dla mnie. Nie lubię pisać o rzeczach przykrych albo takich, które mnie irytują. Jako osoba z natury pogodna staram się pisać o radosnych wydarzeniach.

Czy możemy zajrzeć do któregoś z kalendarzy?

Proszę bardzo.

1972 rok. Proszę wybrać jakiś dzień i przeczytać.

Który jest dzisiaj?

4 marca.

4 marca, faktycznie. Kazimierza. W 1972 roku jestem jeszcze na studiach.

„BUW – czyli biblioteka uniwersytecka, widocznie musiałem coś tam robić, 18–22 z Wandeczką (przyszła żona – przyp. red.) w Metropol Cafe i u niej. Magiel”. Nie wiem, kiedy ja do tego magla zdążyłem pójść. Nienawidziłem magla. A na górze jeszcze sobie zapisałem: Harfy leciały na północ. To książka Waldorffa, którą miałem kupić.

Ale zaraz, zaraz, co ja tu widzę (Stefan Szczepłek wyciąga z kalendarza niewielką tekturkę – przyp. red.)… To jest międzynarodowa legitymacja studencka! I figuruję na niej jako Szczepanek Stefan. Student. Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych. Bardzo wam dziękuję, żeście wpadli. Ile ja tu rzeczy odkryłem (Stefan Szczepłek dalej wertuje kalendarz).

O, proszę, taki wpis dobrze o mnie świadczy. Pozwolicie, że przeczytam pod datą 1 maja 1972 roku: „Po raz pierwszy w życiu byłem na pochodzie”. Niestety, ciąg dalszy mnie dyskwalifikuje: „I nawet mi się podobało”. W nawiasie: „Z Wandą i Cecką”. No to z dwiema pannami byłem. „Godziny 17–19: Dużą paczką koncert pod pomnikiem Chopina. Spacer, ogródek Ambasadora”.

Cóż pana pchnęło na pochód pierwszomajowy?

Wybrałem się, bo przyjechała znajoma Bułgarka. I chciała koniecznie zobaczyć, jak jest na pochodzie pierwszomajowym.

A skąd się wzięła Bułgarka w pana życiu?

Podczas studiów pracowałem jako kelner w Słonecznym Brzegu.

Ona też była kelnerką?

Nie, ona była koleżanką kelnerki. Jej ojciec był pułkownikiem armii bułgarskiej, który po przeszkoleniu w Moskwie został generałem. Stąd jej dość, powiedziałbym, ekscentryczne poglądy polityczne, i nie tylko polityczne.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

MOGIŁA POD MUREM

PIŁKA JEST DLA MNIE WIELKĄ ZAGADKĄ

POCIĄG POLSKI

SZELEST POŻÓŁKŁYCH KARTEK

POCIĄG POLSKI


komentarzeFacebook